Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie znaczenie ma umowa przedwstępna w zakresie składania sprawozdania Rb-28S?
Polecamy też:
Ujęcie zabezpieczenia należytego wykonania umowy w kosztach firmy
Zmiana formy rozliczenia podatków po przejściu z działalności do spółki cywilnej
Limity ryczałtu dla najmu nieruchomości we wspólnocie małżeńskiej
Opodatkowanie spółki cywilnej w Polsce założonej przez obywatela Holandii
Umowa przedwstępna polega na tym, że jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (tzw. umowy przyrzeczonej). Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Jeśli ich nie ma, wówczas zawarta umowa nie jest umową przedwstępną. Najczęściej zawierane są umowy przedwstępne dotyczące zakupu nieruchomości, ale nie ma przeszkód, aby dwuetapowo zawierać także inne umowy, np. sprzedaży, najmu lub dostawy.
W określonych sytuacjach strona sporu może skutecznie zaprzeczyć treści aktu notarialnego. Dotyczy to sytuacji, gdy akt notarialny ma charakter dokumentu narratywnego, czyli zawierającego oświadczenie wiedzy, nie zaś woli. Dowodzenie jego niezgodności z prawdą może być wtedy przeprowadzone wszelkimi środkami dowodowymi. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 4 czerwca 2014 r., w sprawie o sygn. akt II CSK 460/13.
Mimo że przepisy Kodeksu pracy nie regulują tej kwestii zdarza się, że pracodawcy zawierają z przyszłymi pracownikami przedwstępną umowę o pracę, w której zostają określone warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby została zawarta właściwa umowa o pracę. Powstaje w związku z tym szereg wątpliwości, jakie roszczenia przysługują stronom takiej umowy przedwstępnej, jeśli nie dojdzie do zawarcia właściwej umowy o pracę? Przepisy Kodeksu pracy nie regulują tej kwestii… Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej materii Sąd Najwyższy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip