uchwała zgromadzenia wspólników

Wspólnik nie chce odkupić udziałów w spółce. Co mogą zrobić pozostali wspólnicy?

Pytanie: W spółce z o.o. jest trzech udziałowców posiadających 30, 30, i 40% udziałów. Dwaj udziałowcy posiadający po 30 % udziałów złożyli trzeciemu propozycję sprzedaży wszystkich swoich udziałów proponując cenę zupełnie dowolną, nie popartą żadną wyceną. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę wyrażającą zgodę na taką sprzedaż. Wspólnik odrzucił ofertę ze względu na wysoką cenę. Czy w takiej sytuacji udziałowcy mogą swobodnie rozporządzać swoimi udziałami?
Teraz z kolei jeden ze wspólników (30%) chce sprzedać wszystkie swoje udziały drugiemu wspólnikowi (30%) z pominięciem trzeciego, który wcześniej odrzucił ofertę kupna. Czy przed zbyciem udziałów musi zostać podjęta nowa uchwała wspólników? Czy trzeci wspólnik został teraz pozbawiony prawa pierwokupu? Jego zdaniem ma on prawo do nabycia części (40%) udziałów zbywanych przez tego wspólnika i takim zakupem jest zainteresowany. Czy wspólnik może prawnie dochodzić swojej racji?
W umowie spółki znajduje się zapis „Zbycie udziałów wymaga zgody Wspólników. Pozostałym Wspólnikom służy prawo pierwszeństwa w nabyciu zbywanych udziałów. Brak uchwały Wspólników wyrażającej zgodę na zbycie lub zastawienie udziałów wskazującej nabywcę udziałów bądź też odmawiającej tej zgody w terminie miesiąca licząc od dnia zgłoszenia zamiaru zbycia - powoduje wygaśnięcie prawa pierwszeństwa nabycia udziałów i obowiązku sprzedaży wskazanemu przez wspólników nabywcy oraz uprawnia do swobodnego zbycia lub zastawienia udziałów”.

Wartość zawieranej umowy przekracza dwukrotność kapitału zakładowego - kiedy konieczna jest zgoda wspólnika?

Pytanie: Mam problem z prawidłową interpretacją art. 230 ksh. Mianowicie chodzi o umowę, do której zawierane są kolejne aneksy. Przy zawieraniu kolejnego aneksu wartość całej umowy przekroczy dwukrotność kapitału zakładowego spółki, choć pierwotna umowa i poszczególne aneksy nie przekraczają jego wysokości. Czy w tej sytuacji konieczna jest zgoda wspólnika i na którym etapie zawierania aneksu? Wyżej opisana sytuacja dotyczy wykonania usług, gdzie następuje rozszerzenie aneksem zakresu prac (poprzedni zakres już zrealizowano w całości lub częściowo). Co zrobić w sytuacji gdy wartość aneksu przekracza dwukrotność kapitału (umowa pierwotna nie przekraczała)? Ponadto zgromadzenie wspólników, po otrzymaniu wniosku zarządu w sprawie zgody z art. 230 ksh, odpowiedziało zarządowi, aby zarząd najpierw uzyskał opinię rady nadzorczej. Czy jest to prawidłowe postępowanie i jakiej treści powinna być uchwała rady nadzorczej?