Przełom starego i nowego roku to okres wytężonej pracy dla przedsiębiorców i rozliczających ich księgowych. Nie tylko dlatego, że tradycyjnie wiąże się z wejściem w życie wielu nowych przepisów, ale również z powodu licznych powinności związanych z tzw. zamknięciem roku. Nie należy też zapominać o obowiązkach podatkowych, których termin realizacji upływa 31 grudnia 2024 r.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
W 2025 roku wyższy limit odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na podatku liniowym
Zmiany w VAT 2025: Dowiedz się, jak wpłyną na rozliczenia
PIT kasowy od 2025 roku. Kto skorzysta na zmianach?
Zmiana formy opodatkowania na 2025 rok – jakie opcje wybrać dla swoich klientów
Sprawdź, kto w 2025 roku będzie obowiązkowo prowadził księgi rachunkowe
Chociaż liczenie terminów jest jedną z podstawowych czynności w stosowaniu przepisów prawa podatkowego, to jednak wielu podatników i księgowych ma z tym problemy. O ile bowiem ogólne zasady dotyczące tych czynności, zawarte w Ordynacji podatkowej, wydają się nieskomplikowane, to jednak nie zawsze można to powiedzieć o przepisach innych aktów prawnych, do których muszą się stosować podatnicy. Poznaj wskazówki, jak prawidłowo obliczać terminy podatkowe.
Prawidłowe liczenie terminów podatkowych jest niezwykle istotne, ponieważ z ich przekroczeniem na ogół wiążą się negatywne dla podatników konsekwencje. Mogą one m.in. polegać na konieczności zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odpowiedzialności karno-skarbowej za niedopełnienie w terminie określonych przepisami obowiązków, czy utracie niektórych uprawnień, np. do wniesienia odwołania od niekorzystnej decyzji organu podatkowego, zmiany formy opodatkowania, czy skorzystania z różnego rodzaju ulg.
Dlatego ważne jest nie tylko to, aby pamiętać o tych terminach, ale również aby nie popełnić błędów przy ich obliczaniu. Niestety, jak pokazuje praktyka, takie błędy są stosunkowo często popełniane, m.in. z powodu niewłaściwej interpretacji obowiązujących w tym zakresie regulacji.
Rodzaju terminów w prawie podatkowym
Na gruncie przepisów, terminy podatkowe określane są na dwa podstawowe sposoby, tj. jako określony dzień albo jako kończące się z upływem pewnego okresu. Można również wyróżnić m.in. terminy materialne (materialnoprawne) oraz procesowe (proceduralne). Mianem terminu materialnego określa się okres, w którym powinno nastąpić ukształtowanie praw i obowiązków danego podmiotu w zakresie zobowiązań podatkowych.
Tytułem przykładu można tutaj wskazać termin do złożenia deklaracji podatkowej, termin zapłaty podatku, termin do złożenia oświadczenia w zakresie wyboru formy opodatkowania PIT, termin przedawnienia zobowiązania podatkowego itp. Przekroczone terminy materialne nie podlegają przywróceniu. Wolno je natomiast przed ich upływem odraczać (art. 48 Ordynacji podatkowej), z pewnymi wyjątkami.
Natomiast terminami procesowymi są terminy, które ściśle odnoszą się do czynności związanych z prowadzonymi przez organy postępowaniami (np. podatkowym, kontrolnym, czy tzw. czynnościami sprawdzającymi).
Dotyczą one nie tylko strony takiego postępowania, ale również innych osób (np. świadków). Tego rodzaju terminami są np. 7-dniowy terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego przed wydaniem decyzji, 14-dniowy termin na złożenie odwołania od takiego rozstrzygnięcia wydanego przez organ I instancji, termin na złożenie zażalenia na postanowienie itp. Terminy procesowe są co do zasady przywracalne (art. 162 Ordynacji podatkowej).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Dowiedz się więcej na temat stosowania przepisów Ordynacji podatkowej:
Kolejna zmiana wysokości stóp procentowych NBP z korzyścią dla podatników
Zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania wpłat podatkowych
Podniesienie kapitału zakładowego w spółce z o.o. – czy wykazywać w ORD-U
Polecamy też:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.