sprzedaż działki

Sprzedaż działek przez małżonków VAT

Sprzedaż działek stanowiących majątek prywatny podatników – sprawdź skutki w VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania VAT sprzedaży działek stanowiących majątek prywatny podatników. Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.

Stan faktyczny: czy sprzedaż działek podlega opodatkowaniu VAT

Wniosek o wydanie wskazanej interpretacji złożyli małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej, którzy w 2002 r. sprzedali działkę nabytą w 1994 r. i rok później, za środki uzyskane z tej sprzedaży, kupili do majątku wspólnego inną działkę. Działkę tę małżonkowie w 2021 r. podzielili na dwie części. Dla jednej z tych części małżonkowie wystąpili o warunki zabudowy na budowę 15 budynków mieszkalnych oraz drogi wewnętrznej. Następnie małżonkowie podzielili tę część na 15 działek oraz drogę wewnętrzną. O warunki zabudowy dla działek powstałych z podziału małżonkowie nie występowali.

Polecamy też:

Opodatkowanie VAT odszkodowania za działki przeznaczone pod budowę drogi krajowej

Sprzedaż działek powstałych z podziału działki stanowiącej majątek prywatny podatnika

W sierpniu 2022 r. małżonkowie sprzedali jedną z wydzielonych działek wraz z udziałem w drodze. Drugą z działek małżonkowie sprzedali w lutym 2023 r. Działki te małżonkowie sprzedali dla zaspokojenia celów osobistych, tj. do sprzedaży zmusiła ich sytuacja zdrowotna i ekonomiczna.

Przedmiotowe działki nie są uzbrojone w przyłącza elektryczne ani kanalizacyjne, nie są ogrodzone. Małżonkowie nie zgłaszali również chęci sprzedaży działek w biurze nieruchomości ani w mediach.

Na dzień wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej małżonkowie nie zamierzali sprzedawać pozostałych wydzielonych działek, gdyż traktowali je jako formę lokaty kapitału. Nie wykluczali jednak sprzedaży kolejnych działek w przyszłości, jeżeli zmusi ich do tego nasza sytuacja ekonomiczna lub zdrowotna.

W tym stanie faktycznym małżonkowie skierowali do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pytanie, czy dokonywana przez nich  sprzedaż powstałych na skutek podziału działek, w tym sprzedaż dokonana w sierpniu 2022 r. i lutym 2023 r., podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

czy dokonywana przez małżonków sprzedaż powstałych na skutek podziału działek, w tym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT;

jakie stanowisko zajął organ podatkowy;

jaki jest komentarz eksperta do tej interpretacji.

Polecamy też:

Sprzedaż działki a VAT. Sprawdź, kiedy taka czynność będzie uznana za przejaw działalności gospodarczej

Sprzedaż działki a VAT

Sprzedaż działki a VAT. Sprawdź, kiedy taka czynność będzie uznana za przejaw działalności gospodarczej

Czy podział działek, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i w rezultacie sukcesywna sprzedaż może świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT? W tej sprawie wypowiedział się NSA. Sprawdź skutki wyroku i poznaj komentarz eksperta.

Sprawa dotyczyła podatnika, który złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik otrzymał od rodziców (w drodze darowizny) nieruchomość stanowiącą działkę rolną. Nieruchomość została oddana w dzierżawę. Podatnik wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy, a następnie dokonał podziału nieruchomości na kilkadziesiąt mniejszych działek wraz z dwiema drogami wewnętrznymi, mającymi na celu zapewnienie wydzielonym działkom dostępu do drogi publicznej.

Część działek została przekazana nieodpłatnie na rzecz gminy celem poszerzenia przylegającej drogi gminnej. Do wydzielonych działek podatnik nie doprowadził urządzeń infrastruktury technicznej. Podatnik sprzedał kilka działek, zaś w przyszłości chciałby kolejne działki przy pomocy biura nieruchomości, gdyż nieruchomości w tej lokalizacji nie cieszą się zdaniem podatnika dużym zainteresowaniem. Podatnik prowadzi przy tym działalność gospodarczą polegającą na robotach związanych z budową rurociągów przemysłowych i sieci rozdzielczych. Podatnik jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego, na który został zaciągnięty kredyt hipoteczny i jest wyłącznym kredytobiorcą.

W domu tym realizuje własne cele mieszkaniowe i zamieszkuje w nim na stałe. Kwotę ze sprzedaży działek podatnik zamierza przeznaczyć na spłatę kredytu na dom, w którym aktualnie mieszka oraz przeprowadzenie wymaganych prac remontowo-wykończeniowych. Pozostałą kwotę ze sprzedaży działek podatnik planuje przeznaczyć, z uwzględnieniem tzw. ulgi mieszkaniowej, na zakup mieszkania lub działki budowlanej wraz z budową domu mieszkalnego na potrzeby własne, w którym będzie mieszkał. Celem zakupu drugiej nieruchomości (lokalu mieszkalnego lub działki) ma być możliwość zamieszkania przez wybrane dni tygodnia, a nieruchomość ta znajduje się w innym regionie. Poza wspomnianymi działkami podatnik nie posiadał wcześniej innych nieruchomości, które zostały sprzedane.

Na tle tak opisanego stan faktycznego, podatnik zadał Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) następujące pytania:

  1. Czy może wykorzystać kwotę ze sprzedaży działek w ramach ulgi mieszkaniowej na spłatę kredytu hipotecznego na dom jednorodzinny, w którym aktualnie mieszka oraz remont i rozbudowę tego domu?
  2. Czy pozostałą kwotę jaka pozostanie po sprzedaży działek, będzie mógł przeznaczyć na zakup mieszkania na potrzeby własne lub działki budowlanej wraz z budową domu na potrzeby własne?

Czy do sprzedaży działki rolnej dokonywanej przez przedsiębiorcę należy doliczyć VAT 23%

Pytanie: Spółka jawna w której jestem księgową chce sprzedać działkę rolną rolnikowi, który jest VAT-owcem. Spółka jest podatnikiem VAT. Właściciel spółki wziął wypis miejscowego planu zagospodarowania terenu z gminy. We wspomnianym wypisie pisze: 1. W zakresie przeznaczenia terenów ustala się: 1) przeznaczenie podstawowe stanowią tereny obsługi produkcji w gospodarstwach rolnych, handlowych, ogrodniczych, 2) dopuszcza się: a) funkcje mieszkaniową w formie wydzielonych mieszkań, b) szklarni i wiat ogrodniczych, c) zieleni urządzonej, w tym zadrzewień i zakrzewień, d) urządzeń infrastruktury technicznej, miejsc parkingowych i garaży wolnostojących, 2. W zakresie parametrów i wskaźników kształcenia zabudowy oraz zagospodarowania terenu ustala się: 1)wysokość zabudowy nie może przekroczyć 2 kondygnacji nadziemnych, tj. parter i poddasze użytkowe, 2) wysokość budynku gospodarczego liczona od poziomu terenu do górnej krawędzi kalenicy dach nie może przekroczyć 9 m, 3) dachy budynków gospodarczych określa się jako dwuspadowe o symetrycznie nachylonych połaciach, pokryte dachówką ceramiczną lub materiałami dachówko podobnymi, 4) nieprzekraczalne linie zabudowy, zgodnie z oznaczeniami na rysunku planu, w następującej wysokościach: a) 8 m od linii rozgraniczających drogi klasy L, b) 6 m od linii rozgraniczających drogi klasy D, c) 3 m od granicy cieków wodnych, 5) maksymalna powierzchnia zabudowy nie powinna przekroczyć 60% powierzchni działki, 6) minimalna powierzchnia biologicznie czynna nie powinna być mniejsza niż 30% powierzchni działki 7) wprowadza się obowiązek wyznaczenia w obrębie własności, w ramach przeznaczenia podstawowego, miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo; przy realizacji nowych ogrodzeń od frontu działki wprowadza się następujące zasady: a) zakaz stosowania betonowych prefabrykatów ogrodzeniowych. Czy do sprzedaży ww. działki należy doliczyć VAT 23%, czy potraktować tą sprzedaż jako sprzedaż działki rolnej i VAT zwolniony? Proszę o wyjaśnienie tej sprzedaży, bo nie wiem jak w tej sytuacji postąpić. Pani Notariusz mówi, że VAT jest zwolniony przy sprzedaży działki rolnej.