różnice kursowe 2012

Różnice kursowe przy zaliczkach i rozliczeniach

Pytanie:  Spółka cywilna wykonuje usługi architektoniczne dla kontrahenta z Rosji, w związku z którymi faktury są wystawiane w euro z adnotacją, że nie podlega to opodatkowaniu VAT. Do tych usług wystawiane są najpierw faktury na zaliczki, a następnie faktury rozliczeniowe. Na okoliczność błędów powstałych po stronie spółki w fakturach rozliczeniowych ujmowane są również „blokady gwarancyjne”, które stanowią zabezpieczenie dla kontrahenta z Rosji. Gwarancje te zazwyczaj są wypłacane po długim czasie od momentu wystawieniu faktury rozliczeniowej (np kwota gwarancyjna na fakturze z grudnia 2011 r. zostaje zapłacona na rzecz spółki w sierpniu 2012 r.). Faktury zaliczkowe ujmowane są w ewidencji VAT. Na okoliczność uiszczania kwoty gwarancyjnej rosyjski kontrahent żąda dodatkowego dokumentu, podczas gdy po stronie spółki kwota ta dla celów podatku dochodowego oraz VAT była już ujęta w fakturze rozliczeniowej. Dodam jeszcze, że walutowe należności pieniężne są przeliczane na złote w dniu ich wpływu na rachunek bankowy spółki.
- W jaki sposób zaliczyć fakturę zaliczkową w PKPiR do przychodów w momencie wystawienia już faktury rozliczeniowej i po jakim kursie przeliczyć fakturę zaliczkową w momencie rozliczenia dla potrzeb podatku dochodowego?
- Jeżeli prawdą jest, że fakturę zaliczkową trzeba przeliczyć po kursie euro właściwym dla faktury rozliczeniowej, to co zrobić z różnicą jaka zazwyczaj występuję między ewidencją VAT, w której zastosowano kurs waluty właściwy dla zaliczki, a PKPiR? Czy tę różnicę należy gdzieś zaksięgować?
- Czy prawidłowe jest księgowanie gwarancji w PKPiR i w ewidencji VAT zgodnie z datą wystawienia faktury rozliczeniowej (gwarancja jest wliczona w cenę całej usługi i stanowi 10% jej wartości)?
- Czy różnice kursowe, które wystąpią przy otrzymaniu przez spółkę kwoty gwarancyjnej, należy przeliczyć po kursie waluty stosowanym w fakturze rozliczeniowej, czy też po kursie stosowanym np. w nocie obciążeniowej?