Podatnicy, którzy w złożonej deklaracji za poprzedni rok popełnią błąd, mają szansę na poprawienie swojego rozliczenia. Trzeba do niego dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny złożenia poprawionego PIT. Z kolei osoby, które nie rozliczą się z fiskusem w ustawowym terminie, są narażone na sankcje, nie tylko finansowe. Sprawdź więcej.
Na rozliczenie z urzędem skarbowym za poprzedni rok jest czas do 30 kwietnia, w tym roku wyjątkowo termin był przesunięty na 2 maja. zdarzają się sytuacje, kiedy podatnik – już po złożeniu formularza – zorientuje się, że popełnił błąd. Wówczas trzeba skorygować poprzednio złożone zeznanie. Chcąc poprawić np. PIT-37, ponownie składamy ten dokument i wybieramy pole „korekta zeznania”. Trzeba też pamiętać, aby dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. Można w tym celu skorzystać z formularza ORD-ZU lub samemu napisać wyjaśnienie.
Urząd skarbowy będzie mógł sporządzić za podatnika zeznanie podatkowe PIT wraz odliczeniami – tak zakłada projekt zmian w ustawie o PIT, który został przyjęty przez Rząd. Sprawdź kiedy zmiany zaczną obowiązywać.
Podatnik, który popełnił błąd w złożonym zeznaniu rocznym, może złożyć korektę PIT. Trzeba też pamiętać o dołączeniu odpowiednich załączników.
Podatnik, który chce skorygować np. PIT-37, składa PIT ponownie z zaznaczeniem pole „korekta zeznania”. Osoby, które będą składały korekty swoich zeznań podatkowych nie mogą zapomnieć o dołączeniu odpowiednich załączników. Organy podatkowe wyraźnie podkreślają, że załączniki są integralną częścią zeznania podatkowego i tylko łącznie z nimi dokument jest kompletny.
Organy podatkowe uważają, że przychód pełnoletniego dziecka, który stanowi limit powodujący utratę ulgi prorodzinnej pomniejsza się wyłącznie o koszty uzyskania, a nie o składki ZUS.
Od podatku dochodowego, pomniejszonego o kwotę składki, zdrowotnej, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:
1) wykonywał władzę rodzicielską;
2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
Podatnik, który wybrał opodatkowanie swojej firmy podatkiem liniowym lub ryczałtem, nie ma prawa do rozliczenia łącznego z dzieckiem oraz małżonkiem, nawet w odniesieniu do dochodów uzyskanych ze źródeł innych niż działalność gospodarcza.
Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na tzw. zasadach ogólnych według skali, składa do końca kwietnia zeznanie PIT-36 za rok podatkowy z uzyskanych dochodów lub poniesionej straty. Przedsiębiorca, który wybrał sposób opodatkowania podatkiem liniowym, składa w tym terminie PIT-36L. A ryczałtowiec składa zeznanie roczne PIT-28 do końca stycznia. Podatnicy często zapominają, że dokonując preferencyjnych lub uproszczonych form opodatkowania, pozbawiają się niektórych możliwości optymalizacji podatku dochodowego.
Na wywiązanie się z obowiązku złożenia zeznania podatkowego za ubiegły rok podatnicy mają jeszcze 17 dni. Warto pamiętać, że niedopełnienie tego wymogu może wiązać się z licznymi konsekwencjami karno-skarbowymi.
Odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają wydatki na używanie samochodu osobowego, które poniesione są w związku z koniecznymi przewozami na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W konsekwencji matka wożąca córkę na zabiegi do szpitala nie odliczy od dochodu poniesionych kosztów - wyjaśnił organ podatkowy.
Od 16 marca Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę wstępnie wypełnionego rozliczenia rocznego PIT-37. Sprawdźmy, jak z niej skorzystać.
Podatnicy, którzy chcą, żeby zakład pracy sporządził za nich roczne rozliczenie podatku za ubiegły rok muszą złożyć płatnikowi oświadczenie PIT-12. Oświadczenie trzeba złożyć przed 10 stycznia.
Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, czyli PFR w pierwszej kolejności będzie dostępna dla osób, które składają PIT-37. Jak skorzystać z PFR?
Wsparcie rodzin o niskich dochodach oraz zwiększenie kwoty ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych – taki jest cel nowelizacji ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej. Odpowiedni projekt trafił właśnie do uzgodnień.
Resort finansów przygotował nowelizację, która wprowadzają modyfikacje w uldze na dzieci. Zmiany polegają na dodaniu nowego zwolnienia przedmiotowego w art. 21 ust. 1 pkt 111a ustawy o PIT obejmującego dodatkowe wsparcie finansowe. Odpowiada ono kwocie niewykorzystanej ulgi. Chodzi o to, aby rodziny o najniższych zarobkach mogły wykorzystać ulgę w pełnej wysokości.
Mąż i żona mogą złożyć jedno zeznanie PIT, co pozwoli im na skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków.
Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu mogą rozliczyć się z fiskusem, składając jeden PIT. Trzeba jednak spełnić ustawowe warunki wymienione w art. 6 ust. 2 ustawy o PIT, a więc:
- między małżonkami istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,
- przez cały rok pozostają w związku małżeńskim,
- osoby te złożą wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym.
Jeżeli niepełnoletni syn uzyskał dochody z praw majątkowych, to dolicza się je do dochodów matki i ojca. Należy tak postąpić do czasu uzyskania przez dziecko pełnoletniości.
Do 20 stycznia przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi prowadzący działalność gospodarczą rozpoczętą w latach poprzednich, zobowiązani są do podjęcia decyzji w kwestii wyboru form y opodatkowania na 2014 rok.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip