renta socjalna działalność gospodarcza

Renta socjalna a prowadzenie działalności gospodarczej – rozliczenia z ZUS

Renta socjalna a prowadzenie działalności gospodarczej – rozliczenia z ZUS

Zdarza się, że dana osoba pobiera rentę socjalną z ZUS. Sprawdź, czy w tej sytuacji może założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Czy renta w takim przypadku zostanie odebrana? Co ze składkami społecznymi i składką zdrowotną?

Orzeczenie lekarskie stwierdzające całkowitą niezdolność do pracy nie wyklucza podejmowania aktywności zawodowej, np. prowadzenia działalności gospodarczej. 

Jak wynika z art. 9 ust. 4c ustawy systemowej, osoby prowadzące działalność pozarolniczą, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Analogiczna zasada obowiązuje w stosunku do osób pobierających rentę socjalną. W praktyce oznacza to, że co do zasady są one zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, z zastrzeżeniem, że składka chorobowa jest dobrowolna, a objęcie nią następuje na wniosek zainteresowanego. W przypadku standardowego ZUS podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli w 2024 r. – 4.694,40 zł.

Jednak przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie ustawy Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych – z wyjątkiem tzw. działalności nierejestrowanej – którzy spełniają odpowiednie warunki, w tym pobierający rentę socjalną, mogą skorzystać z ulg w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.