Załóżmy, że właśnie dostałeś zadanie opracowania analizy rachunku przepływów pieniężnych danej firmy. Czy wiesz, jak poprawnie to zrobić? Które elementy tego sprawozdania powinieneś w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę? Jak pogłębić taką analizę? Nie interesują Cię tylko czysto teoretyczne dywagacje? Jeśli tak, to bardzo dobrze, bo otrzymujesz właśnie kolejny z serii artykułów w postaci studium przypadku. W tekście na temat analizy rachunku przepływów pieniężnych będziesz mógł znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
Monitorowanie płynności firmy to jedno z ważniejszych zadań, które staje przed analitykiem finansowym. W sytuacji niepewności prowadzenia działalności gospodarczej, głębokiego kryzysu finansowego, którego pełne konsekwencje nadal nie zostały jeszcze do końca poznane, analiza i monitorowanie płynności przedsiębiorstwa wydaje się zadaniem niezwykle istotnym dla dobrego i niezakłóconego działania firmy. Zwróć uwagę, że to od wczesnego wykrycia symptomów pogorszenia się sytuacji płatniczej może zależeć w ogóle dalsze funkcjonowanie podmiotu gospodarczego. Przeczytaj zatem:
Badając kondycję finansową firmy, bierzesz pod uwagę jej bilans oraz rachunek zysków i strat. Jednak oba sprawozdania mają ograniczony zakres i podlegają zniekształceniu choćby przez fakt naliczania amortyzacji, rozliczania kosztów w czasie czy tworzenia rezerw na przyszłe wydatki. Aby uniknąć tych ograniczeń, posłuż się rachunkiem przepływów pieniężnych! Da Ci on informacje o rzeczywistych wpływach i wydatkach Twojego przedsiębiorstwa. Pozwoli dokonać analizy strumieni pieniężnych i ocenić prawidłowości w gospodarowaniu środkami pieniężnymi. Przeczytaj również:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip