przychód z działalności gospodarczej

Nie ma przychodu z działalności przy ze sprzedaży budynku

Kwoty uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, która nie stanowi środka trwałego, nie jest przychodem z działalności gospodarczej. Będzie tak nawet wtedy, gdy przedsiębiorca wykorzystywał nieruchomość w prowadzonym biznesie.

Przychód ze sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • sprzedaż dotyczy środka trwałego,
  • jest on ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła podatnika, który wraz z żoną kupił w 1998 roku nieruchomość wraz z rozpoczętą budową budynku usługowo-mieszkalnego. Po roku dokupili jeszcze niezabudowaną działkę wydzieloną na powiększenie tej nieruchomości.

Małżonkowie zdecydowali o kontynuacji budowy z zachowaniem charakteru usługowo-mieszkalnego budynku. Rozbudowę części usługowej podatnik zaliczył do inwestycji w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Wartość kosztów, które miały zostać zaliczone do wartości początkowej tworzonego środka trwałego, ustalono proporcją określającą udział powierzchni przypadającej na część usługową w powierzchni całkowitej budynku.

Budynek z uwagi na jego niekompletność nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Od grudnia 2003 r. do czerwca 2007 r. niemieszkalna część budynku była przedmiotem najmu, rozliczanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak w październiku 2008 r. podatnik zakończył prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Rok później sprzedał nieruchomość, a przychód ze sprzedaży zaliczył do przychodów z działalności gospodarczej w części przeznaczonej na prowadzenie firmy (około 80%) i opodatkował sprzedaż w zeznaniu rocznym.

Podatnik był przekonany, że obowiązek zaliczenia do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, dotyczy wyłącznie sprzedaży składników majątku będących środkami trwałymi, które zostały ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Uważał, że sam fakt wykorzystywania nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie kwalifikuje jej do składników przedsiębiorstwa.