Faktury, potwierdzające czynności uznane potem za pozorne, nie mogą być podstawą do odliczenia VAT zapłaconego w cenie towaru lub usługi od podatku należnego ani też na ich podstawie nie można żądać zwrotu różnicy VAT. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt: SK 79/06).
Pytanie: Czy można odliczyć VAT z faktury za nocleg?
Pytanie: Firma zakupiła 30 stycznia 2007 r. długopisy (1.200 sztuk w cenie 1,17 zł/szt. oraz 2.000 sztuk w cenie 52 zł/szt.). Długopisy te posiadają nadruk z logo firmy i będą rozprowadzane na targach w Mołdawii i Kazachstanie. Czy można odliczyć podatek naliczony i czy należy naliczyć podatek należny? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: W grudniu ub. roku znaleźliśmy błąd na zaksięgowanej fakturze we wrześniu ub. roku (zamiast 974 zł netto zostało zaksięgowane 947 zł netto), a w konsekwencji zmienił się VAT do odliczenia. Czy trzeba korygować deklarację VAT-7 za wrzesień ub. roku? Czy taki drobny błąd można poprawić w grudniu ub. roku, np. doksięgowując różnicę podatku w grudniu bez korygowania deklaracji VAT-7 za wrzesień?- pyta księgowa z Koszalina.
Pytanie: Pracodawca zakupił kawę, herbatę i cukier w 2007 r. dla pracowników pracujących w biurze. Czy te artykuły można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu? Czy wydawanie napojów będzie stanowiło reprezentację? Czy z faktury VAT od tego zakupu można odliczyć podatek naliczony?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip