Przetwarzanie i sprzedaż na niewielką skalę produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli nie będzie wymagało rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego. Takie zmiany wynikają z dwóch projektów, nad którymi w tym tygodniu pracowali posłowie.
Na ostatnim posiedzeniu posłowie zajęli się dwoma projektami dotyczącymi zmian w PIT: jeden to nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2685), drugi to nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o swobodzie działalności gospodarczej oraz o bezpieczeństwie żywności i żywienia (druk nr 2484).
Podatnik, który nie prowadzi ksiąg, dochód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. W przyszłym roku normy wzrosną o 2,2%.
Minister finansów w porozumieniu z ministrem rolnictwa ogłasza w rozporządzeniu normy szacunkowe. Co roku normy te zmieniają się w zależności od wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Wręczone pracownikom karty multisport w całości sfinansowane ze środków ZFŚS, do 380 zł w danym roku są zwolnione z PIT. Jeżeli wartość karnetu jest większa, opodatkowaniu podlega nadwyżka uzyskanego przychodu ponad ustawowy limit.
Zgodnie z generalną zasadą, wszystko co pracownik otrzymuje od pracodawcy stanowi dla niego przychód związany ze stosunkiem pracy lub stosunkami pokrewnymi i powinno zostać opodatkowane PIT. Warto pamiętać, że przekazując pracownikom karty multisport można skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania, jeżeli takie karty są w całości finansowane ze środków ZFŚS oraz ich wartość w danym roku podatkowym nie przekracza 380 złotych. Jeżeli wartość kart jest większa niż 380 złotych, opodatkowaniu podlega nadwyżka uzyskanego przychodu ponad wskazany limit.
Natomiast możliwość uznania wydatków na finansowanie pakietów sportowych, za koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy są one pokrywane ze środków obrotowych pracodawcy budzi pewne wątpliwości.
Jeżeli organizatorem wyjazdu wakacyjnego dziecka poniżej 18 roku życia jest uprawniony podmiot, a sfinansowany wypoczynek pochodzi ze środków ZFŚS, to takie wsparcie od pracodawcy jest zwolnione z PIT.
O interpretację do ministra finansów wystąpił Zespół Szkół, który zamierzał przekazać pracownikowi dofinansowanie do wypoczynku dziecka. Wnioskodawca zapytał, czy w sytuacji gdy dofinansowanie dotyczy dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, a organizatorem wyjazdu jest biuro turystyczne lub inny podmiot uprawniony do prowadzenia działalności w tym zakresie, a wsparcie pochodzi z ZFŚS, to taka kwota jest zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT.
Przychody osiągnięte ze sprzedaży leśnych jagód, ziół oraz grzybów podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Muszą być jednakże zbierane własnoręcznie lub przez członków najbliższej rodziny.
Ministerstwo Finansów proponuje zmianę w przepisach, która może powodować, że ciężar dowodu w postępowaniu dotyczącym przychodów nieznajdujących pokrycia lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zostanie przeniesiony wyłącznie na podatnika - komentuje Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP.
Środki pieniężne, które otrzyma udziałowiec w wyniku likwidacji spółki jawnej, nie będzie stanowiła dla niego przychodu podlegającego PIT.
Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu będzie zwolniona z podatku dochodowego odo osób fizycznych. Zwolnienie to będzie jednak limitowane.
Wczoraj Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. Wprowadza ona zmiany do ustawy o CIT, ustawy o PIT oraz do ustawy o podatku tonażowym. Nowe przepisy dzisiaj zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 1387).
Poprawki PiS dotyczące podwyższenia limitu przychodów, jakie rolnik może uzyskać bez opodatkowania ze sprzedaży przetworzonych produktów oraz zezwolenia na dowolne miejsce ich zbytu zostały odrzucone przez połączone Komisje Finansów Publicznych oraz Rolnictwa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip