U podatnika prowadzącego spółkę z o.o. została przeprowadzona kontrola ZUS. W jej wyniku stwierdzono, że honorarium przyznane prezesowi zarządu na podstawie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno podlegać składkom ZUS. Prezes zarządu był i w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy ze spółką. Kontrola obejmowała okres od maja 2011 r. do kwietnia 2014 r. i za ten czas naliczono składki ZUS płatne przez pracodawcę i pracownika. Spółka 14 kwietnia 2017 r. zapłaciła zaległe składki. Czy należy dokonać korekt list płac za okres kontroli? Czy potrzebna jest korekta PIT-4R za te lata? Czy zapłacone w kwietniu 2017 r. składki ZUS pracownika trzeba wykazać w PIT-11 jako przychód?
Do końca lutego pracodawca ma obowiązek przesłać osobom zatrudnionym PIT-11. Można to zrobić elektronicznie, konieczny jest wtedy e-podpis. Czy płatnik musi mieć dowód doręczenia informacji podatnikowi? Sprawdźmy.
Organy podatkowe obecnie coraz intensywniej zachęcają podatników oraz płatników do korzystania z elektronicznych form składania zeznań podatkowych, a czasami nawet do tego obligują. Wystarczy wskazać chociażby na konieczność elektronicznego przesyłania informacji PIT-11 do organu podatkowego, z pewnymi wyjątkami przewidzianymi dla niewielkich przedsiębiorców, czy również przesyłanie informacji VAT-UE, która to dostarczona w formie elektronicznej może być złożona aż 10 dni później niż składana metodami tradycyjnymi.
Przedsiębiorcy, których deklaracje sporządza biuro rachunkowe lub którzy zatrudniają więcej niż 5 pracowników, muszą przekazać PIT-11 i PIT-40 za 2015 rok w wersji elektronicznej. Jeśli zaś liczba zatrudnionych osób jest mniejsza, dokumenty można złożyć do urzędu skarbowego w wersji papierowej, ale jest na to mniej czasu.
W tym roku przy sporządzaniu PIT-11 trzeba zweryfikować więcej danych niż poprzednio. Już 2 lutego o godz. 11 zapraszamy na bezpłatne webinarium, w którym ekspert wyjaśni jak prawidłowo wywiązać się z nowych obowiązków przy sporządzaniu PIT-11. Zapraszamy.
Płatnik może przekazać pracownikowi informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach mailem. Sporządzony PIT-11 w wersji elektronicznej musi być podpisany bezpiecznym e-podpisem i zachować określony przepisami wzór. Nie ma wymogu posiadania dowodu doręczenia PIT-11 pracownikowi – uznał sąd.
Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza wysyłać pracownikom PIT-11 w formie elektronicznej (bez wydruku), podpisany bezpiecznym e-podpisem przez osobę wyznaczoną do obliczenia i pobierania podatku. Przekazana mailem informacja zachowa wzór określony stosownymi przepisami. Przedsiębiorstwo zapytało organ podatkowy, czy może tak przekazywać PIT-11 pracownikom.
Sporządzając PIT-11 za 2015 r. pracodawcy będą mieli więcej obowiązków. Co się zmieni i z czego wynikają te zmiany? Wyjaśnia ekspert.
Gościem Portalu FK jest Samir Kayyali, doradca podatkowy, który wyjaśnia, o czym pamiętać przygotowując PIT-11 za 2015 rok.
Przejmujący pracowników pracodawca kontynuuje obowiązki płatnika. Co oznacza, że to nowy pracodawca sporządza PIT-11 dla pracowników za cały rok podatkowy. Sprawdź komentarz eksperta.
Na rynku coraz częściej mamy do czynienia z praktyką polegającą na przekształcaniu spółek należących przykładowo do jednej grupy kapitałowej i przekazywaniu pracowników innej spółce, czy też przekazywaniu pracowników spółce zewnętrznej.
Mateusz Wąsik doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce
Przedsiębiorca, który przekazuje swoich pracowników firmie zewnętrznej nie wystawia informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na PIT. Takiego obowiązku musi dopełnić nowy pracodawca.
Przejmujący pracowników pracodawca powinien kontynuować obowiązki płatnika – przypomniał dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
W nowej informacji PIT-11, płatnik będzie musiał podawać zagraniczne dane identyfikacyjne zatrudnionego, który ma miejsce zamieszkania w innym kraju niż Polska. Sprawdź szczegóły.
W obecnie obowiązującym rozporządzeniu z 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1634) wprowadzono zmiany do druków stosowanych przez podatników i płatników PIT.
Do końca lutego płatnicy mieli obowiązek przesłać podatnikom informacje o uzyskanych przychodach i pobranych zaliczkach na podatek za ubiegły rok. Jeżeli z jakichś przyczyn podatnik nie otrzymał PIT-11 i tak musi złożyć zeznanie podatkowe do końca kwietnia.
Informację PIT-11 można przekazać osobie zatrudnionej w wersji elektronicznej. Potwierdzają to organy podatkowe w najnowszych interpretacjach. Trzeba przy tym pamiętać o spełnieniu kilku warunków. Sprawdź, jakich.
Płatnicy (m.in. pracodawcy i zleceniodawcy) mają obowiązek przekazać do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, podatnikowi i odpowiedniemu urzędowi skarbowemu – imienną informację PIT-11. W tym roku wyjątkowo termin przesuwa się na 2 marca, ponieważ 28 lutego to sobota.
Sprawdź też:
Jeżeli w ciągu roku przejęto pracowników od innej jednostki, konieczność złożenia formularzy PIT-4R oraz PIT-11 leży po stronie nowego pracodawcy - uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji nr ILPB1/415-814/14-2/AMN. Obowiązek ten dotyczy okresu zarówno sprzed przejęcia, jak i po przejęciu pracowników.
Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, czyli PFR w pierwszej kolejności będzie dostępna dla osób, które składają PIT-37. Jak skorzystać z PFR?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip