Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w szacunkowej fakturze za energię elektryczną. Może zrobić to w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono tą fakturę, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu okresu, w którym ją otrzymał.
Podatnik spytał fiskusa o możliwość i termin odliczenia VAT z szacunkowej faktury za prąd. Uważał, że prawo do odliczenia mu przysługuje i może to zrobić w tym okresie rozliczeniowym, w którym tą energię wykorzystał do celów związanych z działalnością gospodarczą. Organ podatkowy zgodził się z tym stanowiskiem.
Gdy odział zagranicznej spółki kupuje towary i usługi na rzecz centrali, to przysługuje mu odliczenie podatku od towarów i usług. Istotne jest jednak, aby zagraniczny przedsiębiorca wykonywał czynności opodatkowane.
Przedsiębiorcy muszą przygotować się na wprowadzenie kolejnych ograniczeń w odliczeniu VAT od samochodów. W czwartek komisja finansów publicznych poparła trzy poprawki do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jedna z nich zmienia termin wejścia w życie nowych przepisów. Dzisiaj w Sejmie III czytanie projektu.
Od aut o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatnicy odliczą 50% podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków na zakup samochodu, paliwa do niego, czy też naprawę pojazdu. Po tym jak Polska otrzymała zgodę Unii na ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów, stosowny projekt zmian trafił już do konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Rozszerzenie działalności podstawowej polegającej na handlu samochodami o udzielanie pożyczek niektórym klientom, nie jest wykonywaniem czynności sporadycznych. Należy zatem uwzględnić ich wartość przy obliczaniu proporcji.
Przedsiębiorstwo zapytało ministra finansów, czy udzielanie pożyczek podlega opodatkowaniu VAT? Czy w przypadku uznania, że czynności będą zwolnione z VAT, ich wartość jest brana do ustalenia proporcji odliczenia VAT? Zdaniem spółki opodatkowaniu podlega wyłącznie kwota odsetek, jednak czynność ta będzie zwolniona z VAT. Ponieważ pożyczki będą wykonywane sporadycznie nie będą uwzględniane przy obliczaniu proporcji.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. Sprawa trafiła do sądu.
Przy ocenie, czy dana czynność ma charakter incydentalny, trzeba wziąć pod uwagę całokształt działalności podatnika. Sprawa jest o tyle istotna, że zaliczenie lub niezaliczenie transakcji do sporadycznych wywiera bezpośredni skutek na prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip