W nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wydanej po orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego sformułowano nowe definicje budynku i budowli jako przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Dla osób prawnych przewidziano zaś możliwość złożenia deklaracji podatkowej na 2025 r. na szczególnych zasadach. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2025 r.
Zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. 2024 r., poz. 1757) oraz ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U 2024 r., poz. 1572). Zmiany mają na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie obowiązujących przepisów i tym samym zapewnienie prawidłowego ich stosowania.
Działalność gospodarcza w zakresie wznoszenia obiektów budowlanych, wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Są one rekompensowane przez późniejsze znaczne przychody. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać koszty inwestycji budowlanej.
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych może wystawić fakturę za usługi budowlane z preferencyjną stawką VAT. Do powierzchni użytkowej budynku nieprzekraczającej 300 m2 przedsiębiorca ma prawo zastosować 8% stawkę VAT, natomiast do pozostałej powierzchni stawkę 23%.
Na początku lutego NSA ma wydać uchwałę, która wyjaśni wątpliwości związane z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości tymczasowych obiektów budowlanych, np. hal namiotowych, czy kontenerów. Na liczne rozbieżności w tym zakresie zwrócił uwagę prokurator generalny.
NSA ma wydać uchwałę, która wyjaśni wątpliwości związane z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości tymczasowych obiektów budowlanych, np. hal namiotowych, czy kontenerów. Na liczne rozbieżności w tym zakresie zwrócił uwagę prokurator generalny.
Problemem podatników dokonujących kwalifikacji obiektu budowlanego jako budowli w celu jej opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest konieczność posłużenia się definicją obiektu i urządzenia budowlanego zawartą w ustawie Prawo budowlane. W przypadku sporów z organami podatkowymi podatnicy często muszą posiłkować się opinią biegłych lub ekspertyz, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Czy Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić zmiany w tym zakresie?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip