niepełnosprawny

Jak skorzystać z ulg przy wpłatach na PFRON i zmniejszyć koszty zatrudnienia? Przykład księgowania

Jak skorzystać z ulg przy wpłatach na PFRON i zmniejszyć koszty zatrudnienia? Przykład księgowania

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - to fundusz celowy, którego środki są wykorzystywane na rehabilitację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami oraz na ich zatrudnianie. Obowiązek miesięcznych wpłat na PFRON mają firmy zatrudniające więcej niż 25 pracowników. Jednak dzięki ulgom można zmniejszyć wpłaty nawet o 50%. Sprawdź, jak skutecznie obniżyć zobowiązania, a jednocześnie wspierać zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź przykład ewidencji księgowej wpłat na PFRON.

Które jednostki mają obowiązek dokonywania wpłat na PFRON

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany, dokonywać miesięcznych wpłat na Fundusz w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych (art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o PFRON).

Jednostki zobligowane do wpłacania na PFRON (zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy o PFRON)są zobowiązane uiszczać te wpłaty do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności zobowiązujące do dokonania wpłaty. Jednocześnie muszą składać Zarządowi Funduszu deklaracje miesięczne oraz roczne, przesyłając je elektronicznie zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Kto jest zwolniony z obowiązku wpłat na PFRON

Zwolnione z obowiązku dokonywania wpłat na PFRON są placówki dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz przedstawicielstwa misji dyplomatycznych. Ze zwolnienia mogą korzystać także zakłady pracy będące w stanie likwidacji lub ogłoszonej upadłości. Zwolnieni z wpłat są również pracodawcy, którzy osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie co najmniej 6%, jak również organizacje niedziałające w celu osiągnięcia zysku, takie jak:

  • domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,
  • hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej,
  • zakłady opiekuńczo-lecznicze,
  • publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne, których wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza osób niepełnosprawnych, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi.
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dopowiesz się:

  • Kto jest zobowiązany do dokonywania wpłat na PFRON;
  • Jakie jednostki są zwolnione z obowiązku wpłat na PFRON;
  • Jakie warunki muszą spełniać pracodawcy, aby skorzystać z ulgi we wpłatach na PFRON;
  • Jak obliczyć wysokość obowiązkowej wpłaty na PFRON;
  • W jaki sposób prawidłowo udokumentować obniżenie wpłaty na PFRON;
  • Jak wpłaty na PFRON są ujmowane w księgach rachunkowych;
  • Czy niewykorzystana część ulgi może być przeniesiona na kolejne miesiące.

Polecamy też:

Sprawdź, jak ująć w księgach rachunkowych opłaty na PFRON

Wpłaty na PFRON – czy podlegają opodatkowaniu estońskim CIT

Prace związane z dostosowaniem budynku do potrzeb niepełnosprawnych – jak ująć w księgach