nagroda dla pracownika

Szymon Dalc, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Dalc i Ochocki – Doradcy sp. z o.o.

Od nagrody dla najlepszego sprzedawcy trzeba odprowadzić podatek

Handlowcy, którzy podejmują działania promocyjne, nie są ostatecznymi beneficjentami towaru, ponieważ nie do nich jest skierowana promocja. W konsekwencji wręczenie bonu dla pośrednika oferującego towary dla klientów spółki nie jest zwolnione z PIT.

Zagadnienie sporne

Spółka zajmująca się działalnością handlową, w ramach reprezentacji i reklamy zorganizowała promocję „Najlepsi sprzedawcy”. Akcja przeznaczona jest dla osób, które doprowadzą do sprzedaży określonych w regulaminie produktów spółki klientom końcowym. Najlepsi otrzymają kupony premiowe. Uczestnicy, którzy otrzymają nagrody, nie podpisują żadnych umów z organizatorem. Osoby te nie są pracownikami spółki i nie pozostają z nią w stosunku cywilnoprawnym.
Firma zapytała ministra finansów, czy uczestnicy promocji, którzy otrzymają bony, osiągną przychód podlegający PIT.
Podatnik twierdził, że wydawane uczestnikom w ramach promocji nagrody, których jednorazowa wartość nie będzie przekraczała 200 zł, stanowią (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: ustawa o PIT) dochód wolny od podatku dla uczestników.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za niewłaściwe. Sprawa trafiła do sądu.

Stanowisko sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał, że art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT skierowany jest do klientów, którzy w ramach nabywania towarów i usług otrzymują różne prezenty. Przepis ten nie dotyczy jednak pośredników, którzy jedynie oferują towary rzeczywistym klientom. W omawianej sprawie reklama nie jest skierowana do sprzedawców produktów spółki. Osoby te są jedynie pośrednikami, którzy te produkty mają zareklamować na dalszym etapie.

Pytanie do eksperta: Na co trzeba zwrócić uwagę, aby możliwe było zastosowanie zwolnienia do otrzymanych w promocji świadczeń?

Nagroda w konkursie dla pracowników firmy powiązanej podlega PIT

Działania związane z organizacją konkursów dla handlowców ze spółki powiązanej nie stanowią programu motywacyjnego. Celem takich przedsięwzięć jest promocja marki oraz produktów spółki. W konsekwencji wygrane w konkursach stanowią przychód z innych źródeł opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie przy zastosowaniu skali podatkowej.

Sprawa dotyczyła spółki wchodzącej w skład międzynarodowej grupy, która prowadzi działalność gospodarczą w Polsce w zakresie produkcji oraz dystrybucji napojów bezalkoholowych. Rozprowadzaniem produktów zajmuje się inna firma z grupy (podmiot powiązany). Spółka organizuje konkursy, których celem jest stymulowanie inicjatywy pracowników spółki powiązanej w zakresie promocji marki, wspieranie integracji oraz wzajemnej rywalizacji w zakresie realizowanych wyników sprzedaży. Konkursy adresowane są do zamkniętego grona odbiorców, do którego należą wyłącznie handlowcy.

Przedsiębiorstwo chciało wiedzieć, czy wygrane w konkursach, otrzymane przez pracowników spółki powiązanej, stanowią przychód z innych źródeł opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem spółki – tak.

Izba Skarbowa w Warszawie uznała, że akcja organizowana przez przedsiębiorstwo nosi cechy programu motywacyjnego, a nie konkursu. Zdaniem organu podatkowego nagroda stanowi dodatkową gratyfikację za dobrze wykonaną pracę, a nie za wygraną w konkursie. Wartość nagrody stanowi przychód z innych źródeł, który podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Sprawa trafiła do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego i uchylił interpretację. Jak podkreślił w ustnym uzasadnieniu wyroku – działania spółki spełniają kryteria konkursu i powinny być opodatkowane zryczałtowaną 10% stawką podatku.

Pytanie do eksperta: Jakie warunki muszą być spełnione, aby nie budziło wątpliwości, że organizowane przedsięwzięcie to konkurs, a od przyznanej nagrody pobiera się zryczałtowany podatek?

Wyrok komentuje Łukasz Warmiński
doradca podatkowy, partner w Galt Tax Sp. z o.o.