W przyszłym roku ulegnie podwyższeniu minimalna wartość rzeczy lub praw majątkowych, które wolno będzie obciążyć zastawem skarbowym z tytułu zobowiązań podatkowych. Tak wynika z nowego obwieszczenia w tej sprawie, wydanego przez Ministra Finansów.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że na podstawie rozporządzenia MF z 18 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy – 1 lipca 2021 r. weszły w życie nowe wzory znaków akcyzy na wyroby winiarskie.
Ministerstwo Finansów planuje stworzenie grup VAT. Jest to rozwiązanie oparte na przepisach Dyrektywy VAT. Zmiany mają ułatwić rozliczenia w grupach podmiotów. Na czym polegają planowane zmiany? Od kiedy nowe przepisy i grupy VAT wejdą w życie? Sprawdźmy.
Wydawane przez ministra finansów objaśnienia podatkowe nie stanowią źródła prawa i mogą być kwestionowane przez sądy.
Marian Banaś został powołany na stanowisko ministra finansów. Był on dotychczas wiceministrem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej i jako jej szef uznawany jest za sukces KAS w skuteczności ściągania podatków i zmniejszenia tzw. luki vatowskiej.
Podatkowi od niektórych instytucji finansowych nie podlegają pożyczki udzielane pracownikom, ale nawet pośrednie powiązania kapitałowe między podmiotami, stanowią podstawę do jego naliczenia.
Minister finansów w wydanej interpretacji ogólnej z 3 marca 2016 r., nr PK1.8201.1.2016 wyjaśnił rozumienie niektórych pojęć zawartych w ustawie o tzw. podatku bankowym. Odniósł się do przepisów dotyczących: sposobu określenia podstawy opodatkowania, definicji podatnika, powiązań między podatnikami będącymi zakładami ubezpieczeń lub zakładami reasekuracji oraz instytucjami pożyczkowymi.
Niedające się usunąć wątpliwości, co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Taki przepis obowiązuje od początku roku. Minister finansów interpretacji ogólnej wyjaśnił właśnie, jak rozumieć tę zasadę.
Szef resortu finansów wyjaśnił obowiązujący od 1 stycznia 2016 r. nowy art. 2a Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario).
Do złożenia wniosku o interpretację podatkową wystarczy pełnomocnictwo ogólne. Jeżeli z wewnętrznych przepisów organizacyjnych przedsiębiorstwa wynika, że dana osoba jest uprawniona do kontaktów z organami podatkowymi, nie jest wymagane odrębne pełnomocnictwo.
Sprawa, która była przedmiotem rozstrzygnięcia dotyczyła banku, który wystąpił do ministra finansów o udzielenie interpretacji indywidualnej dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W opinii ministra finansów popularność interpretacji indywidualnych świadczy o tym, że środki budżetowe zainwestowane w ten system są dobrze wykorzystane. To odpowiedź resortu finansów na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, w opinii którego interpretacje podatkowe są one symbolem tego, obowiązujące prawo jest niejasne i wymaga skomplikowanych zabiegów interpretacyjnych.
Minister finansów nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym w wystąpieniu Rzecznika. Resort wyjaśnił, że polska administracja podatkowa daje podatnikom wiele form kontaktu ukierunkowanego na wyjaśnienie na prawa podatkowego. Kluczowe znaczenie mają tu interpretacje indywidualne oraz infolinia Krajowej Informacji Podatkowej, a także broszury informacyjne.
Sprawdź:
RPO: konieczna jest reforma systemu prawa podatkowego i jego uproszczenie
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip