koszty podatkowe pracodawcy

Zegarek w kosztach podatkowych

Drogi zegarek w kosztach prowadzonego biznesu? Skarbówka wyjaśnia

Czy zegarek za kilkadziesiąt tysięcy złotych zaliczysz do kosztów podatkowych? Jaka jest granica między wydatkami firmowymi a osobistymi? Przekonaj się, dlaczego nie wszystko, co podatnik wykorzystuje w prowadzonej działalności przekłada się na koszty firmowe i co to oznacza dla prowadzonego biznesu. Poznaj stanowisko organu podatkowego dotyczące zaliczenia zegarka do kosztów podatkowych.

Podatnik prowadzi działalność polegającą na prowadzeniu inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa, tj. „start-up’y”. We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że proces inwestycyjny obejmuje w szczególności pozyskanie inwestorów, którzy posiadają odpowiednią ilość środków do zainwestowania z uwzględnieniem wysokiego ryzyka.

Przedsiębiorca zwrócił uwagę, że środowisko biznesowo-inwestycyjne postrzega osobę prowadzącą inwestycję przez pryzmat jej sukcesów osobistych, które wyrażają się m.in. w posiadaniu ubrań czy urządzeń o wartości większej niż przyjęta powszechnie w społeczeństwie.

Przedsiębiorca zamierzał kupić zegarek z funkcją chronografu, który będzie służył zarówno do organizacji pracy, weryfikacji czasu poszczególnych czynności, jak i ustalania podstawy wynagrodzenia. Zakupiony zegarek będzie wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej działalności. Będzie on używany tylko i wyłącznie podczas spotkań z klientami lub innymi czynnościami służbowymi. Koszt zegarka to ok. 30.000 zł brutto.

Podatnik chciał wiedzieć, czy może zaliczyć do kosztów zakupu zegarka mechanicznego z funkcją chronografu do kosztów uzyskania przychodów. Jego zdaniem jest to możliwe.