jednorazowa amortyzacja środka trwałego

Jak zmiana formy opodatkowania PIT wpływa na amortyzację środków trwałych

Czy zmiana formy opodatkowania PIT wpływa na amortyzację środków trwałych

Zmiana formy opodatkowania przez podatnika PIT może spowodować, że wysokość jego obciążeń względem fiskusa będzie niższa. Analizując jej wpływ na sytuację przedsiębiorcy, należy mieć na uwadze również skutki w zakresie amortyzacji środków trwałych.

Do 20 lutego br. przedsiębiorcy rozliczający się z PIT mają czas na zmianę formy opodatkowania tym podatkiem na 2024 rok. Do wyboru mają zasady ogólne przy zastosowaniu skali podatkowej, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Wybór formy opodatkowania może wpłynąć nie tylko na wysokość płaconego podatku, ale także na składkę zdrowotną. W zależności od wybranej formy, różnie też będą kształtować się prawa i obowiązki podatnika związane z używaniem środków trwałych.

Amortyzacja środków trwałych w firmie

W świetle regulacji podatkowych, środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są rzeczowe składniki majątku (w tym budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte bądź wytworzone przez niego we własnym zakresie – które są wykorzystywane przez ten podmiot na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Dodatkowym  warunkiem uznania  danego składnika za środek trwały jest to, aby był on kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Ponadto jego przewidywany okres używania powinien być dłuższy niż 1 rok. Tak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT.