finanse publiczne

Ustawa o finansach publicznych – nowy tekst jednolity

Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 1530 i wszedł w życie 16 października 2024 roku.

naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Naruszenie dyscypliny finansów publicznych – konsekwencje i kary

Podstawą gospodarki finansowej jednostki budżetowej jest plan dochodów i wydatków. Wydatki mogą być ponoszone wyłącznie na cele i w wysokości ustalonej w tym planie. Jednostki nie mogą dokonywać wydatków, które nie zostały ujęte w planie finansowym. W praktyce zdarza się jednak, że kierownicy jednostek popełniają błędy w tym zakresie, dokonując wydatku, który nie ma pokrycia w planie finansowym jednostki, a dopiero w następnej kolejności wprowadzają zmiany (przesunięcia) w planie finansowym. Jakie czyny stanowią naruszenie dyscypliny finansów i jakie grożą za to kary?

Zasady i zakres odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych określa ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zgodnie z tym
aktem prawnym za naruszenie dyscypliny finansów publicznych odpowiadają nie tylko kierownicy, ale także pracownicy jednostek budżetowych.

Kto ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Odpowiedzialność ponosi osoba, która popełniła czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych, określony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, bądź też wydała polecenie wykonania takiego czynu, której można przypisać winę w czasie popełnienia naruszenia.

Odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych podlegają:
• osoby wchodzące w skład organu wykonującego budżet lub plan finansowy jednostki sektora finansów publicznych albo organu zarządzającego podmiotu niezaliczanego do sektora finansów publicznych, któremu przekazano do wykorzystania lub dysponowania środki publiczne, lub zarządzającego mieniem tych jednostek lub podmiotów,
• kierownicy jednostek sektora finansów publicznych,
• pracownicy jednostek sektora finansów publicznych lub inne osoby, którym odrębną ustawą lub na jej podstawie powierzono wykonywanie obowiązków w takiej jednostce, których niewykonanie lub nienależyte wykonanie stanowi czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych,
• osoby wykonujące w imieniu podmiotu niezaliczanego do sektora finansów publicznych, któremu przekazano do wykorzystania lub dysponowania środki publiczne, czynności związane z wykorzystaniem tych środków lub dysponowaniem tymi środkami.