faktury uproszczone

Faktury uproszczone a KSeF

Faktury uproszczone a KSeF. MF zmienia rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur

Resort finansów przygotował projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, który dostosowuje przepisy do KSeF.  Projekt przewiduje trzy zmiany w treści niektórych szczególnych rodzajów faktur, z których dwie związane są z wprowadzanym obowiązkiem wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Dowiedz się na czym polegają zmiany w wystawianiu faktur uproszczonych.

Na podstawie art. 106o ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych uprawniony jest do określania przypadków, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy o VAT. W oparciu o to upoważnienie wydane jest rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Zwolnienie od VAT – jak wystawiać faktury po zmianach

Rozporządzenia określa między innymi zakres danych (węższy od standardowego) dla faktur dokumentujących dostawy towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 ustawy o VAT lub przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT, jak również dla faktur wystawianych przez podatników korzystających z tzw. zwolnienia podmiotowego (zob. § 3 pkt 1 i 3 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur). Do danych tych obecnie numery VAT podatnika ani nabywcy.

Faktury dokumentujące transakcje zwolnienie z VAT a KSeF

W związku z wejściem w życie przepisów określających obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF pojawia się jednak potrzeba wskazywania numerów VAT podatnika i nabywcy na wskazanych fakturach.