deklaracje VAT

Poznaj zmiany w JPK_VAT od stycznia 2022 roku

Poznaj zmiany w JPK_VAT od stycznia 2022 roku

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Jakie zmiany w JPK_VAT od stycznia 2022?

Minister finansów opublikował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Zmiany wprowadzane tym rozporządzeniem mają być stosowane do okresów rozliczeniowych przypadających od stycznia 2022 r.

Ograniczenie zakresu wykazywanej w ewidencji VAT oraz deklaracjach VAT sprzedaży poza terytorium kraju

W ewidencji VAT (a w konsekwencji w części ewidencyjnej plików JPK_VAT) oraz w deklaracjach VAT (w częściach deklaracyjnych plików JPK_VAT) podatnicy wykazują między innymi dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których miejsce świadczenia na podstawie przepisów ustawy o VAT znajduje się poza terytorium kraju. W obecnym stanie prawnym istnieją wątpliwości, w jakim zakresie należy to wykazywać.

Polecamy:

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2022 r. i 1 lipca 2022 r.

Projekt przewiduje doprecyzowanie w tym zakresie treści § 4 pkt 1 lit. b oraz § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (jak również w punkcie 4.1 części I załącznika do tego rozporządzenia).

Sprawdź:
Wzór e-Faktury udostępniony na ePUAP

Projekt wskazuje, że w ewidencji VAT oraz w deklaracjach VAT wykazuje się dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których miejsce świadczenia na podstawie przepisów ustawy znajduje się poza terytorium kraju i w stosunku do których na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 lub ust. 9 ustawy o VAT przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, z wyłączeniem czynności objętych procedurami szczególnymi, o których mowa w dziale XII w rozdziale 6a, 7 lub 9 ustawy o VAT (są to tzw. unijna procedura OSS, nieunijna procedura OSS oraz procedura IOSS).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

- jakie będą nowe elementy deklaracji VAT i co w nich podatnik będzie wykazywać;

- jak zostanie ograniczony zakres wykazywanej w ewidencji VAT oraz deklaracjach VAT sprzedaży poza terytorium kraju;

- jakie zmiany w części deklaracyjnej pliku JPK_VAT zostaną wprowadzone w odniesieniu do ulgi na złe długi.

Jakie dokumenty należy posiadać, aby traktować dostawy jako WDT i kiedy należy je wykazać w deklaracji VAT 7?

Pytanie: Polska spółka we wrześniu i październiku dokonała sprzedaży towarów dla holenderskiej spółki. Towary zgodnie z zamówieniem dostarczone zostały do magazynu w Polsce (warunki dostawy DAP Grodzisk Wielkopolski). Następnie w ciągu 2 miesięcy firma holenderska dokonała usługi na tych towarach (zdobienia na szkle) i przewiozła towary do Niemiec do supermarketu zgodnie z zamówieniem ich klienta w 48. i 49. tygodniu (tj. na przełomie listopada i grudnia). Firma holenderska zapłaciła za zakupiony towar, podpisała dokumenty packing list oraz CMR (ze wskazanym miejscem dostawy Grodzisk Wielkopolski). Następnie po dostarczeniu towarów do Niemiec przesłała oświadczenie, że w tygodniu 48. (lub 49.) towary wg packing list i faktury nr... , po wykonaniu na nich usługi, zostały dostarczone do klienta w Niemczech (i podano tu dane klienta, nr VAT oraz nazwę i adres w Niemczech). Wszystkie te dokumenty dotarły do polskiej spółki w grudniu (za faktury wystawione we wrześniu) i styczniu (za faktury wystawione w październiku). Polska spółka wystawiła we wrześniu i październiku ww. omówione faktury bez VAT jak WDT. Czy posiadane dokumenty będą wystarczające, aby traktować te dostawy jako WDT i w którym miesiącu należy je wykazać w deklaracji VAT 7? Czy są w tym zakresie interpretacje podatkowe?