Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
6 maja 2025 roku Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zmieniającą zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Nowelizacja, która miała wejść w życie od 2026 roku, przewidywała m.in. wprowadzenie ryczałtowo-procentowego modelu naliczania składki. Weto ustawy o składce zdrowotnej oznacza, że proponowane zmiany nie zostaną na razie wdrożone. Co to oznacza dla przedsiębiorców i jakie mogą być dalsze kroki legislacyjne? Sprawdź najważniejsze informacje.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazał ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Nowelizacja dotyczyła zmiany mechanizmu obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców Sejm uchwalił 4 kwietnia głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-Trzeciej Drogi oraz i PSL-Trzeciej Drogi. Przeciwko byli posłowie PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Zmiana przepisów miała na celu wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa. Zmiany miały objąć ok. 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki miała być naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5%).
Ustawa zakładała także obniżenie składki do 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest to 9% minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Uchylona miała być możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Nowelizacja wiązać się miała z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd zadeklarował pokryć z budżetu państwa. Co ważne, nowe przepisy nie zmieniały wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie podobnie jak w przypadku emerytury nadal będzie to 9%.
Więcej na temat planowanych zmian w składce zdrowotnej 2026 pisaliśmy w tekście:
Podczas poniedziałkowego (5 maja) spotkania Prezydenta RP z przedstawicielami strony społecznej Rady Dialogu Społecznego przedmiotem dyskusji była ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka przekazała, że „po stronie reprezentującej pracowników płynęły jednoznaczne głosy o niepodpisywaniu ustawy przez Prezydenta, głosy wśród reprezentantów pracodawców były bardziej podzielone, ale na co zwracali uwagę wszyscy – na to, że ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. Jest to w demokratycznym państwie prawnym kwestia absolutnieniedopuszczalna”. Minister Małgorzata Paprocka przekazała, że Prezydent Andrzej Duda jest otwarty na dyskusję na temat korekty sposobu opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. – Takie zmiany – jakiekolwiek zmiany – wprowadzone w tak newralgicznej dla nas wszystkich dziedzinie muszą się odbywać zgodnie z wymogami Konstytucji – dodała.
Weto prezydenckie nie ma charakteru selektywnego, co oznacza, że Prezydent nie może zakwestionować tylko niektórych przepisów, lecz całą ustawę.
Sejm może wniosek Prezydenta odrzucić – w drodze ponownego uchwalenia ustawy większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wówczas Prezydent w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. W razie ponownego uchwalenia ustawy przez Sejm Prezydentowi nie przysługuje prawo wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej (art. 122 ust. 5 Konstytucji).
Szacowane skutki ustawy z 4 kwietnia 2025 o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przygotowane przez Kancelarie Prezydenta RP
Źródło: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.