Upewnij się, czy żona zatrudniona na zlecenie jest osobą współpracującą

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 20 czerwca 2016

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą przyjęła żonę na umowę zlecenie. Sprawdź, czy żona może być zleceniobiorcą i z tytułu otrzymanego wynagrodzenia należy opłacać składki na ZUS.

Jednoosobowy przedsiębiorca zatrudnił żonę na umowę zlecenia

ZUS rozstrzygał wykonywanie umowy zlecenia przez żonę na rzecz męża prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie udzielania kredytów. Mąż nie zatrudnia u siebie nikogo, a żona nie ma innego tytułu do ubezpieczeń. Mieszkają razem i prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe, nie mają też umowy o rozdzielności majątkowej.

Dotąd przedsiębiorca sam radził sobie w firmie, a żona zajmowała się domem. Jednak ze względu na czasochłonność pracy przyjął żonę na umowę zlecenia przekazując jej część zadań, w tym wyszukiwanie klientów, przygotowywanie wniosków kredytowych. Czynności te wykonuje samodzielnie i bez nadzoru, za wynagrodzeniem.

Zatem, zgłosił ją do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia, a składki opłaca od wynagrodzenia. Zapytał ZUS czy postąpił prawidłowo. Sam wyraził stanowisko, że żona zatrudniona na umowę zlecenia nie jest osobą współpracującą.

Żona zatrudniona na zlecenie nie jest osobą współpracującą

ZUS zgodził się z tym argumentując, że nawet gdy w tym przypadku zachowane są warunki dla osób współpracujących, to zawarcie umowy zlecenia wyklucza zgłoszenie żony jako takiej osoby. Dla potrzeb ubezpieczeń jest ona zleceniobiorcą.

Interpretacja ZUS z 20 maja 2016 r. oddział w Lublinie WPI/200000/43/549/2016

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel