Od 1 stycznia 2015 r. wynagradzani członkowie rad nadzorczych objęci ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 23 grudnia 2014
zespół kierowników

Po sylwestrze grupa osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowymi poszerzy się o członków rad nadzorczych, którzy są wynagradzani z tytułu pełnienia tej funkcji. Co więcej, ubezpieczenia emerytalno-rentowe będą obowiązkowe niezależnie od posiadania innych tytułów, czy ustalonego prawa do emerytury bądź renty. Poznaj szczegóły tych zmian.

Obowiązkowe pozostanie ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast członkowie organów stanowiących nie będą podlegali ubezpieczeniu chorobowemu ani wypadkowemu.

Płatnikiem składek, w stosunku do członków rad nadzorczych, będzie podmiot, w którym działa ta rada. Członek rady będzie pozostawał w ubezpieczeniach emerytalnym, rentowych oraz zdrowotnym w okresie od dnia powołania na członka rady nadzorczej do dnia zaprzestania pełnienia tej funkcji. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie tworzył przychód tj. przychód w rozumieniu ustawy o PIT, z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powoływania.

Pozostało jeszcze 78 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel