Nowe zwolnienie z podatku od nieruchomości dla żłobków – czy obowiązuje w każdym przypadku

Dodano: 12 kwietnia 2018
Dlaczego żłobek może być wybawieniem dla pracującej mamy

Z początkiem 2018 r. do katalogu zwolnień z podatku od nieruchomości, który zawarto w art. 7 ustawy z o podatkach i opłatach lokalnych, dodano nowe zwolnienie dotyczące żłobków i klubów dziecięcych.  Okazuje się, że w niektórych przypadkach żłobki i kluby dziecięce nadal muszą  ponosić obciążenie z tytułu podatku od nieruchomości.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami gdańska RIO zajęła stanowisko w sprawie stosowania tego zwolnienia wobec najemcy lokalu prowadzącego klub dziecięcy.

Podmiotowość podatkowa

Zdaniem RIO, decydującym czynnikiem o wystąpieniu zwolnienia w podatku od nieruchomości, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jest posiadanie bądź nieposiadanie statusu prawnego podatnika podatku od nieruchomości.

Gdy dany podmiot będzie prowadził klub dziecięcy w lokalu wynajętym od innej osoby (nie od jednostki samorządu terytorialnego) podatnikiem będzie właściciel nieruchomości (niebędący JST). W takim więc przypadku nie będzie mogło mieć zastosowania zwolnienie od podatku od nieruchomości w odniesieniu do podmiotu prowadzącego klub dziecięcy.

Inaczej będzie, gdy podmiot będzie prowadził taką formę opieki w lokalu wynajętym od jednostki samorządu terytorialnego. Wówczas podatnikiem będzie właśnie ten podmiot (prowadzący klub dziecięcy), a omawiane zwolnienie będzie miało wtedy zastosowanie dla takiego podmiotu.

Prowadzenie żłobka lub klubu

Omawiany przepis  warunkuje także zastosowanie zwolnienia od zajęcia nieruchomości na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego. Ze zwolnienia nie mogą więc korzystać nieruchomości nabyte na cele prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego, ale które są aktualnie jeszcze nie wykorzystywane do tych celów.

Co z korytarzami i kuchnią?

Podobnie należy podchodzić do części budynków, które nie są wykorzystywane na cele żłobka lub klubu. Jeżeli tylko część budynku jest zajmowana na żłobek, to nie ma podstaw, aby pozostała część korzystała ze zwolnienia. Zwolnienie ma zastosowanie jedynie „w zakresie” nieruchomości zajętych na żłobek lub klub dziecięcy, a więc także tylko w tej części.

Pamiętać jednak należy, że wykorzystywane „na cele” żłobka lub klubu są także pomieszczenia pomocnicze służące do prawidłowego funkcjonowania placówki  (np. pomieszczenia sanitarne, stołówka, magazynki i inne pomieszczenia gospodarcze, a także korytarze i pokoje kadry).  Od tej części nie trzeba płacić podatku.

Co w przypadku współwłasności

Problemowa może być też sytuacja, w której przedmiot opodatkowania pozostaje we współwłasności lub współposiadaniu, a tylko jeden ze współwłaścicieli/współposiadaczy spełnia podmiotowy warunek zwolnienia. W takiej sytuacji warto podkreślić, iż obowiązujący od 14 lipca 2017 r. art. 3 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że zasad odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolnionych od podatku od nieruchomości albo nie podlega temu podatkowi.

Oznacza to, że ten ze współwłaścicieli, który prowadzi żłobek lub klub dziecięcy, będzie korzystał ze zwolnienia. Drugi ze współwłaścicieli takiego zwolnienia nie może otrzymać. Obowiązek podatkowy będzie na nim ciążył jednak tylko w zakresie przypadającego mu udziału w nieruchomości wspólnej. Oznacza to, że zapłaci on podatek proporcjonalnie do tego udziału, a nie od całej nieruchomości.

KB

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1785 ze zm.).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz