Upewnij się, czy dodatek za dyżur pełniony w domu wliczysz do wynagrodzenia za urlop okolicznościowy

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 13 grudnia 2018
Pytanie:  Czy do podstawy wynagrodzenia za urlop okolicznościowy również należy wliczyć dodatek z tytułu pełnienia dyżuru domowego z miesiąca, w którym urlop został wykorzystany? Przykładowo pracownik pełnił dyżur domowy w styczniu 2019 r. i w tym miesiącu korzystał z urlopu okolicznościowego.
Odpowiedź: 

Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop okolicznościowy bierze się te same składniki, co do podstawy pensji urlopowej, stosując również te same wyłączenia (m.in. wynagrodzenie przestojowe, za gotowość do pracy, inne usprawiedliwione nieobecności). Wśród włączeń nie ma wynagrodzenia za czas dyżuru. Powinno być ono uwzględnione podobnie jak np. wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

Kodeks pracy nie przewiduje wynagrodzenia za czas dyżuru pełnionego w domu.

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

1) 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;

2) 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Tego typu rodzinne zwolnienia zwane są potocznie urlopami okolicznościowymi. Za czas takiego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zapamiętaj!

  • Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu okolicznościowego stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie okolicznościowe.
  • Pamiętaj, że Kodeks pracy nie przewiduje wynagrodzenia za czas dyżuru pełnionego w domu, po godzinach pracy, o ile nie zostały podjęte żadne zadania w tym czasie.
  • Możesz, tak jak prawdopodobnie ma to miejsce w opisanym problemie sam ustanowić dodatek pieniężny z tego tytułu.
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.