Czy zmiana umowy uratuje pracownika dłużnika

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 9 marca 2018
Pytanie:  Pracownik otrzymał zajęcie komornicze z tytułu zaległych alimentów. Porozumiał się (w formie pisemnej) z byłą żoną, że będzie spłacał zadłużenie regularnie, ale komornik nie chce cofnąć lub nie może cofnąć tego zajęcia. Jaka kwota może zostać w tym przypadku potrącona z wynagrodzenia, jakie jest minimum, które musi otrzymać pracownik? Czy istnieje możliwość zatrudnienia pracownika w innej formie, tak aby mógł on otrzymywać pełne wynagrodzenie i spłacać zadłużenie wobec byłej żony? Czy wynagrodzenie z umowy zlecenia, bądź umowy o dzieło będzie podlegało egzekucji komorniczej z tytułu alimentów? Czy gdyby pracownik założył działalność gospodarczą i świadczył usługi, to czy jego wynagrodzenie też będzie podlegało takiej egzekucji?
Odpowiedź: 

Zajęcie cały czas obowiązuje i dla pracodawcy nie ma znaczenia, że między pracownikiem - dłużnikiem a wierzycielem (byłą żoną) doszło do ugody.

Oznacza to, że póki postępowanie nie zostanie zawieszone lub umorzone i pracodawca nie otrzyma od komornika postanowienia w tej sprawie, to nie może zaprzestać dokonywania potrąceń z wynagrodzenia.

Nawet jeśli pracodawca rozwiązałby umowę o pracę i zmieniając zasady współpracy zawarłby z dotychczasowym pracownikiem umowę zlecenia czy o dzieło, to i tak musiałby zawiadomić o tym komornika. Z kolei komornik zmieniłby zajęcie z „zajęcia wynagrodzenia za pracę" na „zajęcie innych wierzytelności".

Trzeba pamiętać, że zamiana umów nie „uratowałaby" dłużnika, gdyż wynagrodzenie z umów cywilnych w ogóle nie podlega ochronie. Umowy te są uregulowane w Kodeksie cywilnym, a nie w Kodeksie pracy. Nawet całe wynagrodzenie ze zlecenia czy dzieła, po odliczeniu składek i podatku, musiałoby zostać przekazane na poczet spłaty alimentów, chyba że spełnia cechy świadczenia, do którego można zastosować ograniczenie w egzekucji.

Mianowicie, wynagrodzenia są świadczeniami powtarzającymi się tzn. są pobierane okresowo w regularnych odstępach czasu, umowa ma charakter ciągły, jest odnawiana przez strony (stała współpraca), zapewniają utrzymanie, a więc przynoszą korzyści majątkowe pozwalające na nabywanie dóbr i usług. Wtedy podlegają egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy, o ile komornik zastrzegł w treści zajęcia takie ograniczenie. Wracamy więc do punktu wyjścia, bo zarówno dla wynagrodzenia za pracę jak i wynagrodzenia ze zlecenia (jeżeli spełnia wymienione warunki) kwota graniczna przy ściąganiu alimentów jest taka sama. W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia są dokonywane do wysokości 3/5 wynagrodzenia, po odliczeniu składek społecznych, zdrowotnej oraz zaliczki PIT (netto).

Zatem, proporcja jest taka: 60% na poczet alimentów, pozostała część wypłaty - dla pracownika. Żadna kwota wolna od ujęć tu nie obowiązuje.

Organ egzekucyjny, a więc komornik, może zawiesić postępowanie lub je w całości lub w części umorzyć jedynie wtedy, gdy zażąda tego wierzyciel. Była żona pracownika musiałaby złożyć wniosek w tej sprawie u komornika i dopiero na tej podstawie komornik może wydać odpowiednie postanowienie. Komornik, bez wniosku wierzyciela, nie może wstrzymać czy też zakończyć postępowania, nawet jeśli posiada wiedzę od pracodawcy czy dłużnika, że strony zawarły ugodę co do dobrowolnego spłacania zaległych należności.

Założenie działalności gospodarczej również nie jest sposobem na ucieczkę od egzekucji. Może być ona prowadzona np. z rachunku bankowego czy majątku ruchomego.

RADA EKSPERTA: Reasumując, rozwiązaniem jest porozumienie pracownika z byłą żoną, aby ta złożyła wniosek do komornika o umorzenie lub zawieszenie postępowania.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Słowa kluczowe:
dłużnikzmiana umowy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz