W jakim sprawozdaniu wykazać należność za koszty z tytułu zużycia mediów

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 12 marca 2024
Pytanie: Komenda Miejska PSP jest jednostką budżetową. Otrzymuje dotacje z zakresu administracji rządowej, zlecone przez powiat (na swoje wydatki). Użycza bezpłatnie pomieszczenia innej jednostce budżetowej. Zgodnie z zapisami umowy obciąża ją 8,6% kosztami z tytułu zużycia mediów takich: jak energia elektryczna, woda i ścieki, gaz wyliczonych zgodnie obciążeniami wynikającymi z faktur otrzymanych od dostawców mediów. W grudniu wystawiła faktury za media po otrzymanie faktur od dostawcy na najemcę. Faktura od dostawcy za zużyte media komenda uregulowała w grudniu. Jednak najemca nie uregulował w terminie swojej należności do końca roku, więc jednostka dokonała aktualizacji należności i na koniec roku naliczyła odsetki za nieterminową zapłatę. W trakcie roku obrotowego faktury wystawiane na najemcę, księgowała na umniejszenie poniesionych kosztów oraz po otrzymaniu zapłaty na umniejszenie wydatku. Jak potraktować powyższą należność i odsetki na koniec roku? Czy dla jednostki będzie to dochód, czy należności? W jakim sprawozdaniu to wykazać: w Rb-27S czy Rb-27ZZ?

Sprawozdanie Rb-27S to sprawozdanie z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej czy jednostki samorządu terytorialnego, natomiast sprawozdanie Rb-27ZZ jest sprawozdaniem z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami. Jeżeli jednostka otrzymuje dotację z zakresu administracji rządowej zlecone na swoje wydatki, należność za koszty z tytułu zużycia mediów powinny zostać wykazane w sprawozdaniu Rb-27ZZ.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

jak postąpić, gdy najemca nie zapłacił za usługę w terminie;

jak zaksięgować należność za koszty z tytułu zużycia mediów i w którym sprawozdaniu to wykazać.

Polecamy też inne porady dla sektora publicznego:

Sprawdź, jak ująć w księgach rachunkowych opłaty na PFRON

Grzywna w celu przymuszenia – sprawdź księgowanie

Jak zaksięgować fakturę korygującą dotyczącą rozliczenia energii elektrycznej z ubiegłych lat

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz