Sposób ewidencji materiałów z rozbiórek typu kostka niepełnowartościowa

Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

Dodano: 2 stycznia 2018
Pytanie:  Proszę o poradę w sprawie materiałów z rozbiórek typu kostka niepełnowartościowa. Posiadamy na stanie w ewidencji ilościowej takie materiały (jesteśmy samorządową jednostką budżetową), pochodzą z rożnych rozbiórek np. uzyskane z chodnika, drogi itp., nie wyceniamy tych materiałów, jednak prowadzimy ewidencję ilościową, którą inwentaryzujemy. Czy powinniśmy wyceniać wartościowo taki materiał? Czy w momencie przekazania potrzebnej ilości takiego materiału do organu bądź do innej jednostki budżetowej niezbędne jest wycena?
Odpowiedź: 

Sposób ewidencji  materiałów z rozbiórek typu kostka niepełnowartościowych oraz metody ich wyceny na dzień bilansowy zależą przede wszystkim od przyjętych przez jednostkę zasad rachunkowości ustalonych w dokumentacji opracowanej na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Głównymi zasadami obowiązującymi w przedstawionej sytuacji są zasady memoriału i współmierności, określone w art. 6 ustawy o rachunkowości.

Jednostki budżetowe  w ramach przyjętych zasad  rachunkowości  mogą stosować uproszczenia. Nie mogą one jednak  wywierać istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik  finansowy  (art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości).

Kierownik jednostki budżetowej może wprowadzić uproszenie. Podjęcie decyzji o ich stosowaniu jest indywidualne, oceniane z perspektywy konkretnej  jednostki, przy której należy kierować  się zasadą istotności określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Uproszczenia pozwalają na oszczędność czasu i pracy przy prowadzeniu ewidencji księgowej, ale  decydując się na ich wprowadzenie, należy pamiętać, że kierownik jednostki budżetowej ma obowiązek zapewnienia wykazania w księgach rachunkowych wszystkich danych, które są  istotne w procesie podejmowania decyzji gospodarczych oraz przy ocenie sytuacji finansowej i majątkowej jednostki budżetowej, przy zachowaniu zasady ostrożności (o której mowa w art. 7 ustawy o rachunkowości).

W nawiązaniu do powyższego, jeśli kierownik jednostki w zasadach określił ze składniki odzyskane podlegają ewidencji ilościowej to tak są ewidencjonowane, dokonując przekazania do organu jednostka odpisuje przekazane składniki jeśli jednostka nadrzędna nie ustaliła dla tych składników sposobu ewidencji.

Należy zaznaczyć, że JST może określić zasady dla podległych jednostek.

  • ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.),
  • rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1911).
Barbara Jarosz

Autor: Barbara Jarosz

główna księgowa jednostki budżetowej, posiada certyfikat MF, wieloletni praktyk
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz