Kiedy zaksięgować wpływ środków na rachunku

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 5 stycznia 2018
Pytanie:  Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Dnia 2 stycznia 2018 r. otrzymaliśmy wpłatę środków na rachunek bankowy z 29 grudnia 2017 r., data ta widnieje na wyciągu z 2 stycznia. Wpłata dotyczy wydanych dowodów rejestracyjnych 29 grudnia 2017 r. Wpłata została dokonana w urzędzie pocztowym, stąd rozbieżność w zapłacie i wpływie środków. Proszę o wskazówki, jak zaksięgować wpłatę w grudniu 2017 roku i w styczniu 2018 roku? Czy wpłatę należy ująć w grudniu 2017 roku, jeśli tak, to na jakich kontach zaewidencjonować i w który momencie wpłata powinna zostać ujęta w klasyfikacji budżetowej, a w którym bez klasyfikacji?
Odpowiedź: 

Konto 130 „Rachunek bankowy” służy do ewidencji stanu środków pieniężnych oraz obrotów na rachunku bankowym z tytułu wydatków i dochodów (wpływów) budżetowych objętych planem finansowym. Zapisy na koncie 130 są dokonywane na podstawie dokumentów bankowych i musi być przestrzegana zasada czystości obrotów. Oznacza to, że wpływ na rachunku musi być ujęty pod datą WB, czyli 2 stycznia.  To że w opisie przelewu jest napisane, iż wpłata została dokonana 29 grudnia, nie ma wpływu na ujęcie księgowe.

Nie można tej operacji też ująć jako środki pieniężne w drodze, bowiem konto 141 „Środki pieniężne w drodze” służy do ewidencji środków pieniężnych w drodze jednostki, czyli przekazywanych z jej kasy do jej banku.

Na stronie Wn konta 141 ujmujemy zwiększenia stanu środków pieniężnych w drodze, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu środków pieniężnych w drodze. Konto 141 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych w drodze.

Zatem operacje te należy ująć w 2017 roku następująco:

  • Wn 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”
  • Ma 720 „Przychody z tytułu dochodów budżetowych”.

Następnie w 2018 roku, ujmujemy:

  • Wn 130 „Rachunek bankowy”
  • Ma 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”
rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1911).
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości
Słowa kluczowe:
księgowanierachunek
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz