Można czasowo oddelegować pracowników do pracy w spółce z o.o.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 30 stycznia 2013
Pytanie:  Mamy dwie firmy: spółka z o.o. i druga spółka jawna. Chcielibyśmy pracowników spółki z o.o. zatrudnić w spółce jawnej i wynająć do pracy do spółki z o.o., gdzie wykonywaliby nadal tę samą pracę, co poprzednio. Czy jest to możliwe? Czy spółka jawna może podpisać ze spółką z o.o. umowę na świadczenie usług i po prostu wykonywać tę usługę tymi pracownikami?
Odpowiedź: 

W analizowanym przypadku pracownicy mogą zostać czasowo oddelegowani do pracy w spółce z o.o.

Zdarza się, że pracownik musi zostać czasowo oddelegowany przez pracodawcę do wykonywania innych zadań. Jeśli w takiej sytuacji podwładny ma wykonywać pracę w innym zakładzie, wówczas pracodawca może podpisać z inną firmą umowę o świadczenie usług. Realizując postanowienia wynikające z takiej umowy pracodawca deleguje pracownika do pracy w podmiocie, z którym zawarł rzeczoną umowę. Przy czym istotne tu jest, aby umowa poza delegowaniem podwładnego przewidywała również konieczność wykonania określonych usług przez jeden podmiot na rzecz drugiego.

Przy oddelegowaniu koniecznym jest zmienienie w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy, której dokonuje się:

  • w drodze wypowiedzenia zmieniającego (w razie odmowy przez pracownika przyjęcia zaproponowanych nowych warunków pracy, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia; niezłożenie przed upływem połowy okresu wypowiedzenia przez zatrudnioną osobę oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków będzie uważane za zgodę na przyjęcie nowych warunków) lub
  • za porozumieniem stron aneksem do umowy o pracę.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wypożyczenie pracowników pomiędzy pracodawcami no mocy art. 1741 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem zakład za zgodą zatrudnionego wyrażoną na piśmie może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między podmiotami zatrudniającymi. Dla celów dowodowych porozumienie to winno zostać zawarte w formie pisemnej, choć regulacje prawne tego nie wymagają.

Przepisy nie przewidują, w jakiej formie powinno zostać zawarte porozumienie między pracodawcami, a więc zależy to od woli stron. Jednak warto, aby umowa taka sporządzona została w formie pisemnej. Porozumienie powinno określać m.in.:

  • pracodawcę macierzystego oraz nowy podmiot zatrudniający,
  • okres, na jaki nastąpi wypożyczenie pracownika,
  • stanowisko oraz zakres obowiązków w nowej firmie.
Po porozumieniu się stron w kwestii wypożyczenia podwładnego dotychczasowy pracodawca udziela wypożyczanemu pracownikowi urlopu bezpłatnego. W trakcie tego urlopu stosunek pracy z macierzystym zakładem trwa nadal i jedynie ulega zawieszeniu (por. wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r., sygn. akt V CKN 748/00). U nowego, tymczasowego pracodawcy urlopowany pracownik podpisuje nową umowę, na podstawie, której będzie świadczył pracę. Może to być umowa o pracę zawarta na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy, na okres uzgodniony pomiędzy przedsiębiorstwami.
Tekst opublikowany: 

30 stycznia 2013 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz