Zakup nieruchomości szkolnej przez województwo. Czy przysługuje prawo do odliczenia

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 22 lutego 2018
Pytanie:  W dniu 31 stycznia 2018 r. województwo nabyło od powiatu nieruchomość (działki zabudowane budynkiem szkoły ze stołówką, budynkiem internatu, budynkiem dydaktyczno-warsztatowym, magazynowo-gospodarczym, budynkiem hali obróbki mechanicznej). Nieruchomość ta zostanie oddana w trwały zarząd lub nieodpłatnie użyczona szkole. Jednocześnie nadmieniamy, że w przypadku oddania nieruchomości w trwały zarząd szkole, ta jednostka będzie posiadała w ewidencji środków trwałych nieruchomość i będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych. Natomiast w przypadku nieodpłatnego użyczenia nieruchomość prawdopodobnie pozostanie na stanie urzędu obsługującego województwo, w którym będzie amortyzowany. Ponadto obydwie jednostki objęte są centralizacją w zakresie rozliczania VAT. W związku z powyższym prosimy o odpowiedź: 1. Czy województwo może odliczyć podatek naliczony od zakupu nieruchomości oraz czynności związanych z zakupem? 2. Jeżeli tak to, jaki zastosować prewspółczynnik i współczynnik (urzędu obsługującego województwo czy szkoły)?
Odpowiedź: 

Na podstawie przedstawionych informacji,województwo nie jest uprawnione do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości.

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). A contrario – prawo do odliczenia nie przysługuje w zakresie w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności innych niż opodatkowane.

Z treści pytania nie wynika, aby przedmiotowa nieruchomość miała być wykorzystywana przez województwo (tj. przez szkołę będącą – jak rozumiem - jednostką organizacyjną województwa) wykorzystywana do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych.

Najprawdopodobniej zatem w przedstawionej sytuacji województwo nie jest uprawnione do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tej nieruchomości.

Przekazanie przedmiotowej nieruchomości szkole nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (zakładając, że szkoła jest jednostką organizacyjną województwa). Będzie to bowiem – po centralizacji rozliczeń VAT – czynność dokonana wewnątrz tego samego podatnika, tj. województwa.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz