Wystawianie przez gminę faktur na żądanie mieszkańców

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 4 stycznia 2021
Pytanie:  Gmina od 2016 r. realizowała projekt "Ochrona powietrza i zmniejszenie wykorzystania energii z tradycyjnych źródeł w Gminie" (instalacje solarne). Końcowe rozliczenie projektu nastąpiło z końcem 2020 r. Gmina otrzymała ostatnią transzę dotacji w listopadzie 2020 r., z tego rozliczenia wynika, że mieszkańcy którzy dokonywali wpłat jako wkład własny otrzymają zwrot części wpłaconej kwoty. Gmina przy wpłacie mieszkańca nie wystawiała faktur VAT, ponieważ faktury dla osób fizycznych wystawiane są na żądanie mieszkańca. W chwili obecnej mieszkańcy przychodzą do gminy i żądają faktur za dokonane wpłaty. Należy zaznaczyć, że wpłaty mieszkańców były podzielone na 3 raty, z tym że pierwsza była wpłacona już w 2016 r., druga w 2018, a trzecia w 2019 r., z czego w wyniku rozliczenia końcowego projektu z tych wpłat mieszkańców dokonany będzie na ich rzecz zwrot części wpłaconej przez nich kwoty. Jak powinniśmy prawidłowo wystawić fakturę w tej sytuacji?

Pozostało jeszcze 64 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel