Sektor Publiczny

Usługa wykonana przez gminny zakład budżetowy a mechanizm odwrotnego obciążenia

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 12 czerwca 2018
Pytanie:  Jesteśmy zakładem budżetowym, którego organem założycielskim jest gmina. Przedmiotem działania zakładu jest świadczenie usług w zakresie: administrowania i utrzymania w należytym stanie technicznym budynków i urządzeń komunalnych stanowiących własność komunalną gminy, wywóz nieczystości płynnych, produkcja i dostawa wody, odbiór i oczyszczanie ścieków, świadczenie usług na rzecz ludności i innych podmiotów gospodarczych powszechnie dostępnych na rynku w kraju, wykonywanie innych doraźnych robót bądź usług zleconych przez wójta, wykonywanie innych doraźnych robót bądź usług powszechnie dostępnych na rynku w kraju, które zaspokoją potrzeby ludności zamieszkującej na terenie Gminy, zawieranie i wykonywanie umów dotyczących wykonywania zadań. W ramach swojej działalności zakład posiada koparko-ładowarkę, którą wykonuje wykopy pod instalacje wodno-kanalizacyjne i inne, które zgodnie z ustawą o VAT zaliczane są do usług budowlanych załącznik nr 14. Usługę koparko-ładowarką wykonaliśmy na terenie gminy firmie, która wykonuje usługi budowlano-elektroinstalacyjne. Firma za wykonaną usługę poprosiła o wystawienie faktury z odwrotnym obciążeniem. Jako zakład jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Czy prawidłowo postąpiliśmy wystawiając taką fakturę? Odwrotnym obciążeniem objęte są usługi budowlane wykonywane pomiędzy firmami. Ustawa o VAT przewiduje mechanizmem odwrotnego obciążenia usług budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 wśród nich są roboty wykonywania różnego rodzaju instalacji. Wydaje mi się, że wykonanie wykopów koparko-ładowarką i przygotowanie terenu do zainstalowania różnych instalacji należy do usług budowlanych. W przypadku, gdy zarówno usługodawca, jak i usługobiorca są czynnymi podatnikami VAT, a usługodawca jest podwykonawcą można zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia.

Pozostało jeszcze 52 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel