Sprawdź, czy czesne za przedszkole podlega VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 15 marca 2017

Gmina prowadzi przedszkole, pobiera opłaty za czesne i koszty wyżywienia dzieci. Czy takie opłaty podlegają VAT? Sprawdź wyjaśnienie organu podatkowego.

Czego dotyczyła sprawa?

Chodziło o gminę miejską, która jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Gmina jest organem prowadzącym publiczne placówki edukacyjne, w tym przedszkola samorządowe. W przedszkolach samorządowych miny pobierane są następujące opłaty:

  1. za wychowanie/edukację (czesne) ponad ustalony 5-godzinny bezpłatny limit,
  2. za wyżywienie (dziecka).

Rada miasta uchwałami ustaliła wysokość opłat za pobyt i nauczanie dziecka w przedszkolu oraz za wyżywienie.

W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. (sygn. C-276/14), w którym Trybunał uznał, że gmina wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi jest jednym podatnikiem VAT, gmina od 1 stycznia 2017 r. rozlicza VAT wspólnie ze swoimi jednostkami budżetowymi jako jeden podatnik VAT. W związku z tym gmina powinna ustalić, w jakim zakresie czynności wykonywane w jej imieniu przez jednostki budżetowe (przedszkola) będą objęte zakresem opodatkowania VAT.

Jakie były wątpliwości?

Gmina we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej zapytała, czyopłaty pobierane przez publiczne przedszkola za: czesne związane z korzystaniem przez dziecko ze świadczeń zapewniających nauczanie, wychowanie i opiekę poza czasem 5 bezpłatnych godzin oraz opłat ponoszonych przez rodziców za wyżywienie dzieci w przedszkolu samorządowym podlegają opodatkowaniu VAT. Gmina uważała, że opłaty za czesne i wyżywienie w przedszkolu związane są z realizacją zadań własnych, do których należy prowadzenie przedszkoli samorządowych i w konsekwencji  takie opłaty powinny być klasyfikowane poza zakresem ustawy o VAT.

Organ podatkowy uznał stanowisko za niewłaściwe. Izba skarbowa wyjaśniła, że gmina (miasto) wykonując we własnym imieniu i na własny rachunek czynności spełniające definicję działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, działa w charakterze podatnika podatku VAT.

Wprawdzie prowadzenie przedszkola wpisuje się w zakres zadań własnych gminy, ale jednak odbywa się to odpłatnie na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, jak również dotyczy takiej sfery działalności (rodzaju usług), w której na rynku działają również inne podmioty, których działalność nie podlega wyłączeniu z zakresu działania ustawy o VAT.

W konsekwencji organ podatkowy uznał, że usługi pobytu dzieci w przedszkolach oraz związane z tym wyżywienie są usługami podlegającymi opodatkowaniu VAT, a gmina działa przy ich świadczeniu w charakterze podatnika VAT.

Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnił, że przedszkola samorządowe posiadające status jednostek objętych systemem oświaty spełniają podmiotową przesłankę dla zwolnienia z VAT usług kształcenia i wychowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Dlatego też opłaty pobierane przez publiczne przedszkola za czesne za wychowanie/edukację ponad ustalony 5-godzinny bezpłatny limit są zwolnione z VAT.

Z kolei usługi wyżywienia dzieci w przedszkolach należy uznać za usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą polegające na ich żywieniu. Mają one bowiem charakter pomocniczy i są niezbędne w stosunku do prowadzonej przez te jednostki działalności opiekuńczej, która stanowi świadczenie główne. W konsekwencji usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT.

Jakie są podatkowe skutki wydanej interpretacji?

  • Opłaty pobierane przez publiczne przedszkola za czesne za wychowanie/edukację ponad ustalony 5-godzinny bezpłatny limit - są zwolnione z VAT.
  • Usługi wyżywienia dzieci w przedszkolach, to usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi – korzystają ze zwolnienia od VAT.

Sprawdź też:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 lutego 2017 r., nr 2461-IBPP1.4512.1022.2016.1.AW

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Słowa kluczowe:
czesneopodatkowanie VAT
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz