Sektor Publiczny

Poznaj wskazówki, jak opodatkować sprzedaż obiadów na stołówkach szkolnych

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 1 września 2016
1db2a6d4942203b8451e466411f35e4289805c57-large

Sprzedaż posiłków dla nauczycieli jest zwolniona z VAT.  Czy tak samo będzie w przypadku wyżywienia dla pracowników administracji i obsługi szkoły? Znamy aktualne stanowisko organów podatkowych, sprawdź praktyczne skutki.

Sprzedaż obiadów dla nauczycieli w stołówkach szkolnych jest zwolniona z VAT.

W przypadku obiadów serwowanych dla pracowników administracji i obsługi szkoły trzeba zastosować 8% stawkę VAT. Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej o nr 1061-IPTPP2.4512.161.2016.2.JS.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidulanej wystąpiła gmina, która posiada status czynnego podatnika VAT.

Zwolnienie z VAT tylko w określonej sytuacji

Wątpliwości dotyczyły tego, czy opłaty wnoszone przez pracowników za korzystanie z usług gastronomicznych świadczonych przez placówki oświatowe są opodatkowane 8% stawką VAT. Gmina uważała, że ma prawo zastosować preferencyjną stawkę podatku dla wszystkich pracowników.

Organ podatkowy przypomniał, że na podstawie ustawy o systemie oświaty szkoły publiczne mogą prowadzić stołówki. Co ważne stołówki mają przede wszystkim pełnić funkcję socjalno-bytową, polegającą na zapewnieniu żywienia w ramach realizacji przez szkoły funkcji opiekuńczej.

Polecamy w Portalu FK:

Stołówki szkolne mają wspierać rozwój uczniów

Ponieważ szkoły nie prowadzą działalności dla zysku, opłaty za korzystanie ze stołówki mogą być kalkulowane wyłącznie na poziomie zapewniającym jedynie pokrycie faktycznych kosztów wytworzenia posiłków.

Funkcjonowanie stołówek szkolnych służy zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych przez jednostki systemu oświaty, a w szczególności wspieraniu prawidłowego rozwoju uczniów, do których jednostki te są między innymi powołane.

Obiady dla nauczycieli mają charakter pomocniczy do usługi głównej

Organ podatkowy zaznaczył, że usługi wyżywienia dla nauczycieli świadczone w ramach stołówek prowadzonych przez jednostki oświatowe gminy są ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą polegające na ich żywieniu. Mają one charakter pomocniczy i są niezbędne w stosunku do prowadzonej działalności opiekuńczej jednostek oświatowych w tym zakresie, która będzie stanowić świadczenie główne.

Przy czym, głównym celem tych usług nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu. W konsekwencji, usługi te są zwolnione z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT).

Obiady dla sekretarek nie mają związku z usługą w zakresie opieki nad dziećmi

Z kolei usługi wyżywienia dla pracowników administracji i obsługi nie są zwolnione z VAT, ponieważ usługi te nie są będą ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą.

Oznacza to, że usługi wyżywienia dla pracowników administracji i obsługi świadczone w ramach stołówek prowadzonych przez jednostki oświatowe gminy w całości będą podlegać opodatkowaniu stawką 8%.

Co w praktyce oznacza wydana interpretacja dla jednostek oświatowych?

  • Sprzedaż obiadów w stołówkach szkolnych dla nauczycieli jest zwolniona z VAT.
  • Przy sprzedaży posiłków dla pracowników administracyjnych (sekretarka, księgowa) i obsługi (woźna) należy zastosować preferencyjną 8% stawkę VAT.

Portal FK przypomina: obowiązkowa centralizacja VAT od 1 stycznia 2017 r., już dziś przygotuj się na zmiany:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi 21 czerwca 2016 r.,

nr 1061-IPTPP2.4512.161.2016.2.JS

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel