Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 czerwca 2018
Pytanie:  Dokonujemy sprzedaży nieruchomości i zdarzają się 2 przypadk.
1. Przy podpisaniu aktu notarialnego następuje wydanie nieruchomości.
2. Wydanie nieruchomości następuje w innym terminie, po podpisaniu aktu notarialnego. Przypadek 1 nie budzi naszych wątpliwości – moment wystawienia faktury VAT i opodatkowania sprzedaży następuje w tym samym terminie. Pytanie dotyczy przypadku 2 – czy należy wystawić fakturę VAT i opodatkować transakcję sprzedaży już w momencie podpisania aktu notarialnego, czy też dopiero w momencie wydania nieruchomości?
Odpowiedź: 

Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów (w tym budynków, lokali, budowli oraz gruntów) powstaje, co do zasady, z chwilą dokonania dostawy towarów (zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). W świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT do dokonania dostawy towarów dochodzi zaś z chwilą przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Mając to na uwadze zauważyć należy, że do przeniesienia prawa własności nieruchomości konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Jednak do dokonania dostawy gruntu, budynku, budowli lub ich części niekoniecznie dochodzi z chwilą sporządzenia aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości.

Do przeniesienia prawa do rozporządzenia jak właściciel gruntem, lokalem, budynkiem lub budowlą (a w konsekwencji do dokonania ich dostawy i powstania obowiązku podatkowego) dojść może również jakiś czas po sporządzeniu aktu notarialnego (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 marca 2013 r. – sygn. I FSK 530/12) lub przed sporządzeniem aktu notarialnego (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 3 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Bk 526/10).

Może się nawet zdarzyć, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy gruntu, budynku, budowli lub ich części nie powstanie, gdyż w akcie notarialnym wydanie nieruchomości uzależnione zostało od zapłaty ceny, a cena nie została zapłacona (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 stycznia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1326/11).

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że pierwsza ze wskazanych sytuacji ma miejsce w szczególności, jeżeli sprzedawana nieruchomość jest kupującemu wydawana jakiś czas po sporządzeniu umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. A zatem w drugim ze wskazanych przypadków do dokonania dostawy nieruchomości (a precyzyjniej – do dostawy gruntu, budynku, budowli lub ich części) dochodzi z chwilą jej wydania.

W konsekwencji:
1)     w zakresie, w jakim przed wydaniem nieruchomości otrzymujecie Państwo zapłatę – obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania zapłaty (zob. art. 19a ust. 8 ustawy o VAT), zaś termin wystawienia faktury upływa 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania zapłaty (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT),
2)     w pozostałym zakresie – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania nieruchomości (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), zaś termin wystawienia faktury upływa 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu wydania nieruchomości (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz