Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi udzielenia licencji

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 sierpnia 2018
Pytanie:  Otrzymaliśmy fakturę z Niemiec za usługę subskrypcji licencji oprogramowania, z której podatek VAT należy rozliczyć z odwrotnym obciążeniem. Usługa dotyczy okresu od 16 maja 2018 r. do 15 maja 2019 r., dostarczona została w trybie online 16 maja 2018 r. i opłacona przelewem 29 czerwca 2018 r. Z jaką datą rozpoznać należy obowiązek podatkowy wynikający z importu usług i naliczyć podatek VAT należny urzędowi skarbowemu?
Odpowiedź: 

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia nabywanej usługi. Najczęściej zatem obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje na zasadach ogólnych wynikających z przepisów art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT.

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje najczęściej:

1)      z chwilą otrzymania zapłaty przez zagranicznego podatnika świadczącego usługę – w zakresie w jakim otrzymuje on zapłatę przed wykonaniem usługi (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),

2)      z chwilą wykonania usługi – w pozostałym zakresie (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Dotyczy to również importu usług licencji. Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują bowiem szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług udzielenia licencji.

Usługi udzielenia licencji mogą być rozliczane na podstawie umów przewidujących okresy rozliczeniowe lub jednorazowo. W pierwszym przypadku usługi udzielania licencji uważa się za wykonane z upływem ustalonych okresów rozliczeniowych (art. 19a ust. 3 zdanie pierwsze ustawy o VAT; nieistotny w omawianej sytuacji wyjątek dotyczy usług świadczonych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których w związku z ich świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń).

Gdyby takiego przypadku dotyczyło pytanie, obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi licencji powstałby w przedstawionej sytuacji w dniu otrzymania zapłaty przez niemiecką firmę (niekoniecznie jest to 29 czerwca 2018 r., gdyż data zlecenia przez Państwa przelewu niemieckiej firmie nie musi być datą jego otrzymania przez tę firmę).

W drugim ze wskazanych przypadków istnieją wątpliwości, co do tego, kiedy usługi udzielenia licencji należy uznawać za wykonane (chyba że – co nie dotyczy omawianego przypadku - licencja jest udzielana na czas nieoznaczony).

W mojej ocenie w przypadkach takich usługi udzielania licencji należy uznawać za wykonane w ostatnim dniu okresu, na który licencja została udzielona (podobne stanowisko zajął, przykładowo, dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 9 września 2014 r., nr IPPP2/443-552/14-4/MM), jednak w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 września 2017 r. (sygn. I FSK 2319/15) przeczytać można, że „(…) organ interpretacyjny z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wyciągnął (…) błędne wnioski. Przyjął bowiem, że świadczenie ww. usług trwa przez cały okres umowy licencji i podobnie jak przy umowach najmu/dzierżawy, polega na godzeniu się na fakt, że podmiot trzeci będzie, przez umówiony okres czasu, korzystał z programu (prawa autorskiego) usługodawcy i pobierał z niego pożytki. Z takim stanowiskiem, zajętym w indywidualnej interpretacji i powtórzonym w skardze kasacyjnej nie można się zgodzić”.

Treść tego wyroku sugeruje, że usługi udzielania licencji należy jednak uznawać za wykonane już w chwili udzielenia licencji.

Zauważyć jednak należy, że stanowiska takiego NSA we wskazanym wyroku nie zajął wprost, jak również że rozstrzygany przez NSA powyższym wyrokiem spór dotyczył odmiennej kwestii od omawianej (a mianowicie tego czy usług udzielania licencji czasowych opłacanych jednorazowo dotyczą przepisy art. 19a ust. 3 u.p.t.u.; NSA uznał, że nie). W konsekwencji przytoczonego wyroku nie można uznać za rozstrzygający omawianą kwestię.

Powoduje to, że jeżeli ma miejsce drugi ze wskazanych przypadków, odpowiedź na pytanie zależy od przyjęcia jednego ze wskazanych stanowisk.

I tak według mnie obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi licencji w takim przypadku powstanie w dniu otrzymania zapłaty przez niemiecką firmę (niekoniecznie jest to 29 czerwca 2018 r., gdyż data zlecenia przez Państwa przelewu niemieckiej firmie nie musi być datą jego otrzymania przez tę firmę).

Natomiast w świetle stanowiska, które sugeruje treść przytoczonego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi licencji powstał w przedstawionej sytuacji 16 maja 2018 r.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz