Jakie skutki podatkowe ma wynajem sal lekcyjnych

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 12 października 2018
Pytanie:  Zespół szkół chce podpisać umowę użyczenia własnych pomieszczeń powiatowi w celu organizacji zajęć w ramach działalności liceum ogólnokształcącego. Umowa będzie mieć charakter odpłatny i nie jest zawarta w celu realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. Odpłatność polega na uiszczaniu przez powiat, co miesiąc, ryczałtowej opłaty na rzecz zespołu szkół. Czy zawarcie umowy użyczenia wiąże się z koniecznością opodatkowania VAT przychodów otrzymywanych przez zespół szkół w związku z zawartą umową?
Odpowiedź: 

Z racji tego, że umowa ma charakter odpłatny, będziemy mieli do czynienia z umową najmu, a nie z umową użyczenia. Jeśli gmina świadczy usługi poza zakresem zadań jej przydzielonych, to jest podatnikiem VAT z tego tytułu i jeżeli nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, to zastosowanie znajduje podstawowa stawka 23%. Z uwagi na fakt, że szkoła jest jednostką budżetową, znajdzie zastosowanie zwolnienie podmiotowe od CIT.

Umowa użyczenia ma zawsze charakter bezpłatny. To zaś oznacza, że wprowadzenie odpłatności sprawia, że dana umowa nie może być uważna za umowę użyczenia.

Jeśli chodzi o podmiotowość podatkową, to podatnikiem VAT będzie gmina, a nie samorządowa jednostka budżetowa, czyli zespół szkół. Aby zaś gmina mogła zostać uznana za podatnika, to świadczone przez nią usługi nie mogą mieścić się w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami.

W takiej sytuacji wynajem sal lekcyjnych jest opodatkowany stawką podstawową 23%, chyba że gmina korzysta ze zwolnienia podmiotowego od VAT i wtedy zastosowanie znajdzie zwolnienie od VAT.

Przychody uzyskiwane z wynajmu sal będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz