Sektor Publiczny

Jak rozliczyć faktury wystawione przez Zalando

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 12 listopada 2019
Pytanie:  Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W ramach prowadzonej działalności dokonujemy zakupów towarów, które są wykorzystywane w przedstawieniach. W październiku 2019 r. otrzymaliśmy od naszego kontrahenta Zalando dwie faktury za odzież zakupioną w sklepie internetowym w październiku. Na otrzymanej fakturze brak jest danych dotyczących sprzedawcy, adres umieszczono w stopce faktury, a dodatkowo naliczono 23% stawkę VAT, jak w obrocie krajowym. Nasz kontrahent widnieje na białej liście podatników, co oznacza, że jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce, NIP wykazany w stopce nie jest poprzedzony przedrostkiem PL. W wykazie podatników VAT widnieje informacja, że siedziba firmy znajduje się w Niemczech. Proszę o informację, czy odliczenie VAT (oczywiście z zastosowaniem proporcji) będzie prawidłowe z naszej strony? Czy może jako nabywca powinniśmy rozpoznać WNT i od kwoty brutto faktury dodatkowo naliczyć VAT? Nadmieniam, że towar został wysłany do nas z magazynu znajdującego się na terenie Polski. Niestety dokumenty przewozowe mamy tylko do jednej z faktur.

Pozostało jeszcze 72 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel