Zakup waluty w kantorze – sprawdź, co z różnicami kursowymi

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 25 kwietnia 2018
Pytanie:  Jakie kursy przyjąć do wyliczenia różnic kursowych w przypadku zapłaty za zakupiony towar przez kantor Cinkciarz.pl? Zakupujemy w kantorze, np. 400 EUR po kursie 4,2 zł i kantor przelewa 400 euro naszemu klientowi do Niemiec. Czy wystąpią też w tej sytuacji różnice kursowe od własnych środków?
Odpowiedź: 

Tak, ponieważ zakup waluty prowadzi do jej wpływu, zaś zapłacenie nią za towar przez kantor prowadzi do jej wypływu.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 24c ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Z kolei, zgodnie z art. 24c ust. 3 pkt 3 ustawy o PIT, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Natomiast zgodnie z art. 24c ust. 4 ustawy o PIT, przy obliczaniu różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Mając na uwadze treść wskazanych przepisów należy stwierdzić, że różnice kursowe powstają, jeśli wartość zakupionej waluty jest inna w dniu wpływu niż w dniu wypływu. Okoliczność, że zakupiona waluta w kantorze nie trafia bezpośrednio w ręce Państwa firmy, czy to na rachunek bankowy czy też do kasy nie oznacza, że nie dochodzi do jej wpływu. W mojej ocenie wpływ ma miejsce, gdy stajecie się Państwa jej właścicielem w wyniku jej nabycia.

Zapłata za towar dokonywana przez kantor następuję w imieniu Państwa firmy na Państwa rachunek. Ponadto chcę zauważyć, że ustawa o PIT nie uzależnia zaistnienia wpływu waluty od fizycznego jej przekazania do kasy bądź dokonania wpłaty na rachunek bankowy.

Dla obliczenia wysokości różnic kursowych w przypadku nabycia waluty należy zastosować kurs kantoru natomiast dla obliczenia wartości waluty w dniu wypływu średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty wynagrodzenia dokonanego przez kantor w Państwa imieniu.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz