Wydatki związane z eksploatacją samochodów mogą być kosztem

Dodano: 19 stycznia 2015

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku z wykorzystywaniem samochodów stanowiących środki trwałe w firmie. A co, jeżeli pojazd jest używany do celów prywatno-służbowych? Sprawdźmy.

Chodziło o przedsiębiorcę, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na kierowaniu i nadzorowaniu robót budowlano-montażowych w branży instalacji sanitarnych. Z taką pracą wiąże się konieczność dojazdu do miejsca prowadzenia robót, miejsc wykonywania niezbędnych oględzin i składania ofert. Siedziba firmy jest zarejestrowana w miejscu zamieszkania. i stąd realizowane są wszystkie wyjazdy.

Przedsiębiorca kupił samochód osobowy, który jest środkiem trwałym w firmie. Pojazd jest wykorzystywany dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, co jest potwierdzone ewidencją przebiegu pojazdu. Podatnik ma też drugi samochód firmowy stanowiący środek trwały firmy, który jest wykorzystywany do celów prywatno-służbowych.

Wątpliwości dotyczyły tego,czy w przedstawionej sytuacji, odpisy amortyzacyjne od obydwu środków trwałych będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości, skoro na gruncie ustawy o VAT podatnik zadeklarował użytek prywatno-służbowy jednego z samochodów.

Pozostało jeszcze 75 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel