Upewnij się, czy zwrot za napiwki to dla pracownika przychód

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 15 czerwca 2016

Załóżmy, że po służbowym lunchu pracownik zostawił w restauracji napiwek, który potem Twoja firma zwróciła zatrudnionemu. Czy taki zwrot będzie dla pracownika przychodem podlegającym PIT? Poznaj stanowisko organów podatkowym.

Kwota pokrywanych przez pracodawcę napiwków, które zostawiają pracownicy za posiłki służbowe czy też przekazywane taksówkarzom za służbowe przejazdy stanowią dla zatrudnionych przychód podlegający PIT.

Zwrot napiwków generuje przychód

Spółka pokrywa pracownikom koszty napiwków do wysokości 10% faktury, rachunku lub paragonu za posiłki lub przejazd Taxi. Są to napiwki pozostawione przez pracownika podczas spotkań służbowych w związku z posiłkiem lub taksówką. Koszty napiwków mogą być wyodrębnione na fakturze lub pracownik składa odrębne oświadczenie o poniesionych kosztach z tego tytułu.

Przedsiębiorstwo uważało, że zwrot kosztów napiwków stanowi dla pracownika przychód opodatkowany PIT. Organ podatkowy przyznał spółce rację.

Trzeba odprowadzić zaliczkę na PIT

Izba skarbowa przypomniała, że na podstawie  art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki,
  • nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i
  • wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
  • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jest to katalog otwarty, co oznacza, że przychodem ze stosunku pracy są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia, a więc każda forma przysporzenia majątkowego (tzn. zarówno pieniężna, jak i niepieniężna) mająca swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

A zatem wszystko co pracownik otrzymuje od szefa - o ile nie stanowi dochodu zwolnionego z podatku lub dochodu, od którego został zaniechany pobór podatku  – podlega opodatkowaniu jako przychód ze źródła, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Zastosuj

Napiwki pozostawione za służbowe lunche są dla pracownika przychodem podlegającym PIT. Co oznacza, że firma musi obliczyć i pobrać zaliczkę na PIT.  

Sprawdź w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 kwietnia 2016 r., nr IBPB-2-2/4511-208/16/MMa

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.