Upewnij się, czy zawsze posiłki w delegacji są wolne od PIT

Dodano: 31 lipca 2017
d88ff25fd566d18d3f3a19405074213f1e3f8638-medium

Czy wartość wyżywienia zapewnionego pracownikom w trakcie podróży służbowych w wysokości wyższej niż kwoty potrąceń wskazane w rozporządzeniu o podróżach służbowych stanowi dla pracowników przychód podlegający PIT? Poznaj wyrok NSA i sprawdź praktyczne skutki.

Nadwyżka zwróconych pracownikowi wydatków za całodzienne wyżywienie w trakcie krajowej i zagranicznej podróży służbowej ponad kwoty diet jest przychodem pracownika ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu PIT – takie wnioski płyną z wyroku NSA.

Czego dotyczył spór?

Przedsiębiorstwo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wysyła swoich pracowników w delegacje krajowe i zagraniczne. Z obowiązującego w spółce regulaminu wynagradzania wynika, że zwrot kosztów wyżywienia poniesionych w trakcie podróży służbowej jest wypłacany wyłącznie w postaci diety do wysokości określonej w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych.

Spółka chciała wiedzieć, czy wartość wyżywienia zapewnionego pracownikom w trakcie podróży służbowych w wysokości wyższej niż kwoty potrąceń wskazane w rozporządzeniach o podróżach służbowych stanowi dla pracowników przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorstwo uważało, że wartość wyżywienia zapewnionego pracownikom w trakcie podróży służbowych w wysokości wyższej niż kwoty potrąceń wskazane w § 7 ust. 4 pkt 1 i § 14 ust. 2 rozporządzenia o podróżach służbowych nie stanowi dla pracowników przychodu opodatkowanego podatkiem.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy stał jednak na stanowisku, że zwolniona z PIT jest jedynie ta cześć świadczenia otrzymanego przez pracowników, która nie przekracza wartości diety określonej w rozporządzeniu.

Jak orzekł NSA?

Tego samego zdania był też NSA, do którego sprawa ostatecznie trafiła. Jak podkreślił sąd Rezygnacja przez pracodawcę z wypłacania diety na rzecz zapewnienia bezpłatnego i pełnego wyżywienia nie oznacza, że w takiej sytuacji zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT nie określa limitu dla należności związanych z wyżywieniem pracownika podczas podróży służbowej.

Co to dla mnie oznacza?

Nadwyżka kwot zwróconych pracownikowi na całodzienne wyżywienie w trakcie krajowej i zagranicznej podróży służbowej ponad kwoty diet wskazane w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych jest przychodem pracownika ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu PIT.

Polecamy w Portalu FK porady ekspertów dotyczące podróży służbowych:

Wyrok NSA z 9 maja 2017 r., sygn. akt II FSK 945/15

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz