Sprawdź, jak menedżerowie mogą uniknąć 70% PIT

Dodano: 24 maja 2016

Od roku 2016 roku odprawy i odszkodowania, które otrzymają członkowie zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa są objęte 70% stawką podatku. Można jednak uniknąć płacenia wysokiego podatku. Dowiedz się, jak.

Nie trzeba potrącić PIT w wysokości 70%, gdywypłata odszkodowania lub odprawy wynika z porozumienia z pracodawcą, a nie z umowy o pracę. Tak wyjaśnił organ podatkowy w interpretacji nr IPPB4/4511-103/16-2/JK2.

KOMENTARZ EKSPERTA

Rafał Mielko
kancelaria podatkowa Paczuski Taudul

Zgodnie z interpretacją nr IPPB4/4511-103/16-2/JK2 dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 kwietnia 2016 r., jeżeli wypłata odszkodowania lub odprawy wynika z porozumienia z pracodawcą, a nie z umowy o pracę, wówczas nie trzeba potrącać zryczałtowanego podatku w wysokości 70%.

70% podatek, gdy prawo do odszkodowania lub odprawy jest zapisane w umowie

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, która zwalnia zatrudnionych menedżerów w trybie porozumienia stron. Z tego tytułu mogą otrzymać odprawy lub odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia lub przedterminowe rozwiązanie umowy, nieprzewidziane w umowie o pracę, tylko w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy.

Dyrektor Izby Skarbowej przychylił się do argumentacji spółki, wskazując, że nie będzie zobowiązana do poboru 70% podatku od wypłacanych kwot, gdyż nie został spełniony podstawowy warunek wynikający z art. 30 ust 1 pkt 16 ustawy PIT − prawo do odszkodowania lub odprawy nie zostało określone w umowie o pracę.

Zatem w sytuacji, w której odprawa lub odszkodowanie wypłacane menedżerowi nie będzie wynikało z zapisów umowy o pracę lub analogicznie umowy o świadczenie usług zarządzania, a będzie wynikiem zapisów innego dokumentu, to zgodnie z interpretacją wypłata taka nie będzie podlegać 70% podatkowi PIT.

Jak to rozstrzygnięcie wpłynie na wypłacane menedżerom odprawy lub odszkodowania?

Treść interpretacji pozwala wysnuć wniosek, że nadal możliwe będą wypłaty patologicznie wysokich odpraw i odszkodowań.

Do uniknięcia drakońskiej 70% stawki podatku PIT wystarczające bowiem będzie tylko to, aby wypłata odprawy lub odszkodowania została dokonana na podstawie innego dokumentu niż umowa o pracę czy umowa o świadczenie usług zarządzania.

Tym samym wydaje się, że nadrzędny cel nowelizacji przepisu art. 30 ust. 1 ustawy PIT, którym jest przeciwdziałanie wypłatom horrendalnie wysokich odpraw i odszkodowań dla menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa, nie do końca został osiągnięty.

Zastosuj w praktyce

Nie trzeba potrącać PIT w wysokości 70%, gdywypłata odszkodowania lub odprawy wynika z porozumienia z pracodawcą, a nie z umowy o pracę czy umowy o świadczenie usług zarządzania.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 kwietnia 2016 r., nr IPPB4/4511-103/16-2/JK2

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz