Prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu a kup

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 9 maja 2016
Pytanie:  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Kupiłam mieszkanie, w którym mam zarejestrowaną działalność. Mieszkanie jest do remontu. W mieszkaniu tym mam wydzielony jeden pokój do prowadzenia działalności, który stanowi 20% ogólnej powierzchni mieszkania. Czy koszty remontu i wyposażenia tego mieszkania (szafa w przedpokoju, sprzęt AGD, robocizna) będę mogła zaliczyć do kup w wysokości określonego procentu udziału powierzchni wykorzystywanej do działalności w ogólnej powierzchni mieszkania? Czy mogę odliczyć VAT od zakupów biorąc rachunki na firmę? Czy zgłoszenie do wydziału lokalowego Urzędu Miasta prowadzenia działalności w mieszkaniu jest warunkiem koniecznym do zaliczania wydatków domowych, w tym remontowych do kup?
Odpowiedź: 

Do kosztów podatkowych można zaliczyć tylko te wydatki remontowe, które odnoszą się do pokoju, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza. Na tej samej zasadzie można odliczyć VAT naliczony. Dla skorzystania z tych uprawnień nie ma wymagania zgłoszenia zmiany przeznaczenia pokoju w urzędzie miasta.

Do kosztów zalicza się tylko wydatki związane z prowadzoną działalnością

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Treść powyższego przepisu ustanawia zasadę, że do kosztów podatkowych można zaliczyć te wydatki, które poniesienie ma na celu uzyskanie przychodów bądź pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną PIT.

Do kosztów można zaliczyć tylko wydatki dotyczące jednego pokoju

Dlatego też wydatki opisane w pytaniu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą.

W mojej ocenie będzie możliwe to jedynie w odniesieniu do wydatków dotyczących pokoju przeznaczonego do prowadzenia działalności, czyli wydatki na materiały budowlane oraz usługi remontowe.

Jeśli jest Pani w stanie w sposób konkretny przyporządkować te wydatki do remontu pokoju, to korzystanie z proporcji 20% nie jest konieczne. Skorzystanie z proporcji byłoby uzasadnione w stosunku do usługi remontowej, gdy świadczący ją określiłby jej wartość w sposób ryczałtowy. Na przykład pomalowanie całego mieszkania bez określenia stawki za metr kwadratowy.

Wydatków na sprzęt AGD i wykonanie szafy nie można zaliczyć do kosztów

W mojej ocenie zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na sprzęt AGD nie będzie uzasadnione, jeśli zakup ten dokonywany jest wyłącznie dla potrzeb osobistych, np. kuchnia gazowa. Również wydatków na wykonanie szafy w przedpokoju nie zaliczałbym do kosztów podatkowych, gdyż brakuje tu związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Co prawda, jeśli Pani działalność gospodarcza będzie polegała m.in. na przyjmowaniu klientów u siebie w mieszkaniu, to też trudno byłoby znaleźć związek przyczynowy, gdyż szafa służy przede wszystkim Pani potrzebom osobistym.

Analogicznie odlicza się VAT

Na tej samej zasadzie powinna też Pani odliczyć VAT naliczony jak zaliczać wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Nie ma potrzeby zgłaszać zmiany przeznaczenia części lokalu

Ani ustawa o PIT, ani ustawa o VAT nie wymagają zgłoszenia zmiany przeznaczenia części lokalu z mieszkalnej na prowadzenie działalności gospodarcze w urzędzie gminy, by móc zaliczać wydatki na jego remont do kosztów podatkowych oraz odliczać VAT naliczony. Istotny jest stan faktyczny, czyli przeznaczenie wydatki.

Ustalenie czy jego poniesienie jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też nie. Wykonanie obowiązków w zakresie podatku od nieruchomości nie jest w tym przypadku istotne.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz