PIT za 2017 r. emeryta, który pobiera emeryturę krajową i zagraniczną

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 26 kwietnia 2018
Pytanie:  Podatnik w roku 2017 otrzymał emeryturę krajową i emeryturę niemiecką. Rozliczenie PIT-11 do emerytury zagranicznej jest wystawione przez bank, a emerytura jest wykazana jako dochód zwolniony (poz.41 PIT-11 (23)). Jest również pobrana składka zdrowotna. Jak rozliczyć emeryta ? Proszę o wyjaśnienie.
Odpowiedź: 

Przepisy polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania nie przewidują zwolnienia od PIT w Polsce emerytur wypłacanych z Niemiec. Emerytury te co do zasady są w Polsce opodatkowane albo nie podlegają opodatkowaniu, jeśli pochodzą z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Jeśli ma miejsce taka sytuacja, to niemieckiej emerytury w ogóle nie rozlicza się w Polsce i nie wykazuje się jej w załączniku PIT/ZG do zeznania PIT-36. Należy rozliczyć jedynie emeryturę krajową.

 Zgodnie z przypisem nr 7 zawartym w informacji PIT-11 do poz. 41, w kwocie przychodów, w części E, nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy oraz przychodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku; jednakże w kolumnie e należy wykazać dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Jeśli zaś chodzi o emerytury wypłacane z Niemiec, to co zakresu ich opodatkowania w Polsce należy odwołać się do przepisów polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie. Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 2 tej umowy, bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.

Z treści tych przepisów wynika, że co do zasady emerytura wypłacana z Niemiec polskiemu rezydentowi podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Jednakże, jeśli emerytura jest wypłacana z niemieckiego, obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych to miejscem jej opodatkowania są wyłącznie Niemcy, czyli w Polsce nie będzie podlegała opodatkowaniu. W przepisie tym nie ma nic na temat zwolnienia od opodatkowania PIT emerytur, które byłby zwolnione od PIT w Polsce na podstawie polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. To zaś oznacza, że jeśli polski emeryt otrzymał emeryturę z niemieckiego systemu ubezpieczeń socjalnych w zeszłym roku, to w ogóle nie podlega ona w Polsce opodatkowaniu i nie trzeba jej nigdzie wykazywać.

Potwierdzają to organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2014 r., nr IBPBII/1/415-819/14/BJ stwierdził, że „(…) emerytury i renty otrzymywane z Niemiec, wypłacane osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji gdy świadczenia (płatności) są wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Republiki Federalnej Niemiec, bowiem wówczas stosownie do powołanego art. 18 ust. 2 ww. umowy, płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech”. Dalej zaś „(…) świadczenie emerytalne wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych podlega opodatkowaniu zgodnie z powołanym art. 18 ust. 2 umowy międzynarodowej tylko w Niemczech i tym samym nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Należy więc zgodzić się z Wnioskodawcą, że w tym przypadku świadczenie to nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji od dochodów tych nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Nadmienić przy tym należy, że świadczenie to nie podlega także wykazaniu w zeznaniu podatkowym, ani uwzględnieniu dla celów progresji, tj. do ustalenia stopy podatkowej mającej zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Zgodnie z powołaną umową polsko-niemiecką emerytura z Niemiec podlega bowiem opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech. Słusznie więc postąpił Wnioskodawca nie wykazując w rozliczeniu podatkowym za 2013 rok otrzymanej emerytury”.

Mając na uwadze treść powyższych przepisów, jeśli wypłacona emerytura nie podlega w Polsce w ogóle opodatkowaniu PIT, to w szczególności nie znajduje zastosowania art. 27 ust. 8 ustawy o PIT, co oznacza, że nie trzeba składać zeznania PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz