Odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty to odrębne źródło przychodów

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Dodano: 20 czerwca 2016

Odsetki za nieterminowe uiszczenie ceny za zbyte akcje powinny zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł – tak orzekł NSA w uchwale.

Spór dotyczył tego, jak opodatkować odsetki za nieterminowe uiszczenie ceny za akcje pracownicze. Wątpliwości dotyczyły tego, czy odsetki powinny być opodatkowane jako przychód z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a ustawy o PIT), czy też na odrębnych zasadach, jako przychód z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1  ustawy o PIT).

Stanowisko NSA

Odsetki za nieterminowe uiszczenie ceny za zbyte akcje powinny zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

KOMENTARZ EKSPERTA

Bogdan Świąder

doradca podatkowy

NSA w podjętej uchwale uznał, że odsetki za nieterminowe uiszczenie ceny za zbyte akcje powinny zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sporne odsetki za nieterminową zapłatę za akcje powinny więc zostać zakwalifikowane do innych źródeł przychodu. Należy zgodzić się z taką interpretacją przepisów podatkowych, która uznaje odsetki za opóźnienie za zbyte akcje do przychodów z innych źródeł.

Zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Przyjmując, że odsetki za opóźnienie należy zaliczyć do tego samego źródła przychodów co należność główna, oznaczałoby, że odsetki są opodatkowane na tych samych zasadach co należność główna. Trzeba pamiętać, że od  1 stycznia 2016 r. nowelizacja ustawy o PIT wprowadziła zasadę, że przychód z kapitałów pieniężnych:

1) z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych,

2) z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych powstaje w momencie realizacji tych praw.

Problem z wykładnią przepisów był wynikiem odmiennych interpretacji podatkowych oraz wyroków sądów administracyjnych.

Uchwała NSA z 6 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FPS 2/16) rozstrzygnęła ostatecznie, że odsetki są świadczeniem ubocznym, zależnym od istnienia i wymagalności długu podstawowego, ale zmieniają swoje „właściwości podatkowe” po  ich powstaniu. Od momentu powstania uzyskują one byt samoistny, niezależny od długu głównego, z wynikającymi z tego konsekwencjami.

Oznacza to, że stanowią przychód z innych źródeł, a nie z kapitałów pieniężnych.

Praktyczne skutki wydanej uchwały

PRZYKŁAD
Podatnik otrzymał odsetki za sprzedaż akcji pracowniczych. Umowa sprzedaży została podpisana, ale pieniądze nie zostały przelane na konto zbywcy w terminie. Sąd cywilny zasądził odsetki za zwłokę. Wypłacone odsetki  nie powinny być traktowane jak należność główną, od której zostały zasądzone. Oznacza to, że nie są zaliczone do przychodów z kapitałów pieniężnych (opodatkowanych zryczałtowaną 19-proc. stawką PIT), ale jako przychód z innych źródeł (opodatkowany według zasad ogólnych, czyli 18 i 32 proc). Doliczenie tych odsetek do innych przychodów opodatkowanych według skali może spowodować, że osoba je otrzymująca przekroczy pierwszy próg podatkowy (dochód roczny 85 528 zł), a nadwyżka dochodu będzie objęta 32-proc. stawką podatku.

Polecamy w Portalu FK

Uchwała NSA z 6 czerwca 2016 r., sygn. akt II FPS 2/16

 

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Bogdan Świąder – z wykształcenia prawnik, od 2007 roku licencjonowany doradca podatkowy, dziennikarz, redaktor kilku ogólnopolskich gazet, wieloletni pracownik organów podatkowych w których zajmował się podatkami dochodowymi, VAT, kontrolą oraz sprawami karnymi skarbowymi. Autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego, spraw karnych skarbowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.