Ministerstwo Finansów zaktualizuje „czarną listę” rajów podatkowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 3 grudnia 2024
Ministerstwo Finansów zaktualizuje „czarną listę” rajów podatkowych

Wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w PIT zostanie zaktualizowany. Projekt stosownego rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie, przygotowany w podległym mu resorcie, został już opublikowany. Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem 2025 roku. 

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na jakiej podstawie Minister Finansów publikuje wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
  • Jak zmieni się ten wykaz na gruncie nowego rozporządzenia MF w tej sprawie, w porównaniu z dotychczas obowiązującymi przepisami

Sprawdź też:

Preferencje dla płatników technicznych będą kontynuowane

Pamiętaj o obowiązkach dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych za 2023 rok

Sprawozdanie o podatku dochodowym – kogo będzie dotyczył nowy obowiązek

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL)  ukazał się  projekt nowego rozporządzenia w sprawie wykazu krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podstawą do wydawania przez MF tego rodzaju rozporządzeń jest art. 23v ust. 2 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi, że minister właściwy do spraw finansów publicznych określa w drodze rozporządzenia, wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, uwzględniając:

  • treść ustaleń w tym zakresie podjętych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju,
  • istnienie podstawy prawnej do wymiany informacji podatkowych między Polską a danym krajem lub terytorium,
  • terminowość realizowania obowiązku wymiany informacji podatkowych,
  • rzetelność, kompletność i czytelność przekazywanych informacji podatkowych, a także
  • rzeczywiste cechy systemu podatkowego danego kraju lub terytorium mogące doprowadzić do stosowania szkodliwej konkurencji podatkowej.

Co znajdziemy w nowym rozporządzeniu MF

W projektowanym rozporządzeniu wskazano 25 krajów i terytoriów, w których jest stosowana szkodliwa konkurencja podatkowa. Są to:  Anguilla – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; Antigua i Barbuda;  Sint-Maarten, Curaçao – kraje wchodzące w skład Królestwa Niderlandów; Królestwo Bahrajnu; Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; Wyspy Cooka – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią;  Wspólnota Dominiki; Grenada; Sark – Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej; Hongkong – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej; Republika Liberii; Makau – Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej; Republika Malediwów; Republika Wysp Marshalla; Republika Mauritiusu; Księstwo Monako; Republika Nauru; Niue – Samorządne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią; Republika Panamy; Niezależne Państwo Samoa; Republika Seszeli;  Saint Lucia; Królestwo Tonga; Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych – Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych; Republika Vanuatu.

Wykaz szkodliwych  rajów podatkowych bez Andory

Jednocześnie projekt zakłada uchylenie dotychczas obowiązujących w tej kwestii przepisów, a konkretnie rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2019 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 599).

W porównaniu z dotychczasowym, tj. uchylanym rozporządzeniem MF z 2919 roku, zaszły niewielkie zmiany, jeśli chodzi o podmiotowy krąg objętych nimi terytoriów i państw, zaliczonych do rajów podatkowych. Mianowicie z wykazu krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe Minister Finansów postanowił wykreślić Księstwo Andory.

Jak wyjaśnili autorzy omawianego projektu, dokonano tego na podstawie przeprowadzonych analiz, z których wynika, że wymiana informacji podatkowych z Księstwem Andory przebiega w sposób prawidłowy, podobnie jak ogólnie rozumiana współpraca ze służbami podatkowymi tego państwa. W konsekwencji konieczne stało się wydanie nowego rozporządzenia, zawierającego zaktualizowany wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Kiedy nowe rozporządzenie MF wejdzie w życie

Nowe rozporządzenie, o którym mowa, ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. W świetle informacji przekazanej przez resort finansów, będzie ono miało zastosowanie do uzyskanych dochodów, poniesionych strat lub dokonanych transakcji począwszy od tego dnia.

Źródło:

  • projekt (z 18 listopada 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykazu krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz